С настъпването на топлия сезон плевелите „окупират“ градинската територия, предназначена за отглеждане на култивирани растения. Как да се отървете от плевелите в градината си е една от най-належащите теми, които градинарите обсъждат. Но в случая има един плевел, който на пръв поглед изглежда като безобидно. Въпреки това само за седем дни той е в състояние на унищожи всички млади насаждения, лишавайки градинаря от възможността да прибере реколта. Този плевел има дълбока и силна коренова система. Освен това бързо изчерпва запасите от хранителни вещества в почвата. Бързото му развитие може да е пагубно за младите растения.
Плевелът, който е враг №1 на всички градинари
Троскотът е главният "саботьор" на зеленчуковите градини. Корените му проникват на голяма дълбочина в почвата, изсмуквайки вода и минерали от нея.
Ето как да премахнете плевелите от градината завинаги
Едно растение троскот „краде“ толкова азот на сезон, колкото е необходимо за растежа на 15 храста пипер, алармира агрономът Мария Ковалева. Но това не е единствената опасност: корените отделят токсини, които потискат култивираните растения.
В началото на пролетта той се маскира като млада трева. На изоставени места образува непрекъснат килим - по-добре е да не се опитвате да засаждате градински култури на такива парцели.
Методите на борба с плевелите са следните:
- Механичен: Изкопайте корените с вила (лопатата ги отрязва, насърчавайки растежа). Дълбочината на копаене трябва да е не по-малко от 30 см.
- С хербициди - препрати като Раундъп са ефективни, но убиват почвената микрофлора.
- Биологичен - засейте фацелия или ръж - корените им отделят инхибиращи вещества.
Глухарчетата са превзели градината? Напръскайте с това, без да навредите на моравата
Някои градинари разчитат на изпитания бабин трик: Залейте троскота с вряща вода и оцет (1 чаша 9% оцет на 5 литра вода).
Профилактиката включва:
- Мулчирайте лехите с картон или черен спанбонд.
- Не внасяйте почва от полета в градината - тя често съдържа коренища от троскот и други плевели
Опции за унищожаване на плевели с помощта на народни средства
В допълнение към основните методи има „спомагателен“ метод за контрол, възникнал от наблюденията на опитни градинари и зеленчукопроизводители - народен метод. Мотото „Премахваме плевелите с народни средства“ е особено близко до определена категория градинари. Предимно това са тези, които са привърженици на биологичното земеделие и използват възможно по-малко химикали.
Този често срещан плевел се бори с болестите по плодовете и зеленчуците, НЕ го хвърляйте
Алкохолният метод за борба с плевелите "предполага" третиране на почвата с алкохолен разтвор преди сеитба. Можете да използвате чаша водка на кофа вода. Семената на планираните растения трябва да се засаждат няколко дни след обработка на почвата с алкохол.
Някои градинари изгарят плевелите с горелка, откъсват листата, като по този начин изчерпват хранителните вещества от корените им (растението изразходва твърде много от тях за възстановяване на издънки и бързо умира), променят метода на торене, например, отказват оборски тор, който може да съдържа много зрели семена на плевелите.
Методите за премахване на плевелите с помощта на народни средства включват използването на домашни продукти:
- сода;
- оцет;
- сол;
- хербициден сапун.
Ще се отървете от плевелите за нула време с този бабин трик
Разтворът на сода е подходящ за млади плевели. Трябва да разтворите сода във вода и да поливате плевелите с получената смес няколко дни подред. Същото важи и за оцета – в зависимост от концентрацията му се препоръчва еднократно или няколкодневно третиране на плевелите. Важно е разтворите да не влизат в контакт с култивирани растения.
Хербицидният сапун се използва и за поливане: приготвя се от течен или настърган сапун, оцет и сол. Солта се разпръсква по градинските пътеки между плочките или покрай лехите, отстрани.
Следните видове растения се борят с плевелите:
Ниска детелина. Височината на тревата не надвишава 3–5 см. Не изисква специални грижи, освен може би добро поливане.
Овесена трева. Вирее дори на сянка, в бедна почва и в сух климат. Устойчива е на студ. Има мощни корени, достигащи 20 см, образуващи здрава трева, която предотвратява появата на плевели.
Блуграс. Бързо покълва след зимата и придобива плътност на покритие, а също така е издръжлива.
Райграс. Многогодишна трева, която образува морава само в топли и умерени ширини. Тази морава запазва наситения си цвят до края на есента. Ако се засади в неподходящ климат, ще умре през зимата.
Единственият плевел, който опитните градинари оставят да расте в лехите с доматите