Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това красиво цвете не обича честото поливане - всеки трябва да го има в градината си

20 юни 2024, 08:20 часа

Лилейникът е цвете, което радва с невероятна красота. Цъфти дълго и обилно и не изисква специално внимание. Въпреки това е необходимо да се знаят някои от неговите характеристики.

Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес

Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата

Цветето, което всеки градинар трябва да има в градината си

Основната характеристика на лилейника, която трябва да привлече вниманието дори на най-мързеливите градинари, е, че не обича честото и обилно поливане. Факт е, че има много мощни корени, които поемат влага на дълбочина 30–40 сантиметра. По-добре е лилейникът да се полива вечер директно под корена и за предпочитане с вода, която е престояла 2-3 дни, което ще я направи по-мека.

Най-непретенциозното цвете, което всеки трябва да има в градината си

Цъфтежък на лилейника през следващата година в много случаи зависи от качеството на резитбата, извършена през текущата година. Например, цветята трябва да бъдат отрязани веднага след увяхването. През лятото също е необходимо да се подрязват съхнещите листа - точно до основата.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Различните сортове лилейници понасят зимата по различен начин. Ето защо, за да сте сигурни, че цветето ви ще се появи и през следващата година, препоръчително е да мулчирате добре растенията, а в по-студените райони можете дори да изградите убежища, например от компост или слама.

За съжаление лилейниците не са имунизирани срещу болести. Най-често те са  обект на кореново гниене, което причинява пожълтяване на листата и леко излизане на коренището от земята. Тази напаст може да бъде преодоляна с помощта на калиев перманганат и фунгициди.

Засаждане на лилейник

Растенията се засаждат от пролетта до есента - времето за засаждане зависи от вашия климат. Ако зимата настъпи рано и бързо във вашия район, това означава, че цветето, засадено през есента, може да няма време да се вкорени преди замръзване и ще умре, защото средно растението се нуждае от месец, за да се вкорени. Но ако изберете градински сортове с ранен или среден период на цъфтеж, тогава дори в географски ширини, далеч от юг, вашите лилейници ще имат време да се подготвят за зимата в градината. В допълнение, мулчирането на лехите може да ги предпази от студ и замръзване.

Цветарите с опит вярват, че най-доброто време за засаждане на лилейници в средната зона е май или август. Също така е по-добре да разделите и презасадите лилейниците през пролетта или август.

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?

Преди да засадите лилейник, предварително закупеният посадъчен материал трябва да се накисне във вода или силно разреден минерален тор няколко часа преди засаждането в земята, така че корените да набъбнат и да оживеят. Тогава веднага ще видите кои корени трябва да бъдат внимателно отстранени. Подрежете останалите корени до 20-30 сантиметра дължина.

Изкопайте отделна дупка с дълбочина до 30 см за всеки храст или разделяне и не забравяйте, че засаждате лилейници за дълго време и храстът, който е нараснал с времето до 50-70 см в диаметър, трябва да има достатъчно място за растеж и развитие. Изсипете смес от пясък, торф и хумус във всяка дупка, добавете пепел със суперфосфат или калиево-фосфорен тор, сложете корените в дупката, разпределете ги върху могилата, така че да не останат празнини под корените, запълнете дупката с почва, но не напълно.

След това, като държите растението с една ръка, изцедете добре почвата около него, полейте го обилно, като напълните дупката до ръба с вода (ако водата се абсорбира бързо, това означава, че не сте уплътнили добре почвата, така че добавете суха почва отгоре и я притиснете отново) и едва сега изсипете почва до краищата на дупката. Много е важно кореновата шийка на лилейника да е на дълбочина не повече от 2-3 см, в противен случай е вероятно забавяне на растежа и риск от гниене на растенията. Ако сте направили всичко правилно, тогава влагата, получена по време на засаждането, трябва да е достатъчна, за да може растението да се вкорени.

Цветето, което всеки трябва да има в градината си - благодарение на него реколтата на всичко ще е по-богата

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес