Има сортове пипер, които са идеални за почти всички видове кулинарна обработка. В случая те дават месести и сладки чушки. Могат да се консумират сурови, печени, като и да се използват за приготвяне на зимнина. Такъв сорт е мечтата за всеки градинар - събраните от него чушки ще са подходящи не само за приготвяне на разнообразни ястия, но също така за прясна консумация и за консервиране.
Най-добрият сорт пипер
Градинарите с опит съветват да обърнете внимание, например на сладкия пипер "Viking". Принадлежи към средно ранните сортове, узрява за 95-100 дни. Храстите могат да растат до 80 сантиметра. Дължината на плодовете е около 15 сантиметра, теглото им е от 70 до 100 грама. Дебелината на "стената" на пипера варира от 4 до 6 милиметра. Жълтата или червената месеста част на този сорт е много ароматна и сладка. Освен това се отличава с бърз растеж на разсада. Добивът се оценява като среден.
Пикиране на разсада на пипера - как е правилно да се прави
Други сортове пипер с месести и сладки чушки
Храстите на пипера Царска капия растат до 60 сантиметра. Плодовете им са с дължина от 17 до 23 сантиметра с дебели стени и две камери. Този сорт, при благоприятни условия, "съхранява захар", плодовете са вкусни и ароматни.
Среднозрелият пипер "Рамиро" има период на зреене от 110 до 120 дни. Продълговатите плодове достигат до 20-25 сантиметра и тежат от 100 до 150 грама. Дебелината на стената е в рамките на 5-7 мм. Характеристика: висок добив. Плодовете обикновено са сладки, сочни, идеални за печене и пълнене.
Важни правила за успешно отглеждане на разсад пипер
Ето кои са най-важните правила за засяване на чушки, които ще ви помогнат успешно да отгледате здрав и продуктивен разсад.
Засаждане на разсад пипер през февруари 2025: Кое е най-доброто време
Правило 1: За да отглеждате успешно разсад от пипер, трябва да закупите лампа за допълнително осветление. За да избегнете растежа на опънат и слаб разсад, изберете лампи със студена бяла светлина, като вземете предвид температурата, светлинния поток и консумацията на енергия.
Правило 2: Поддържайте температурния режим в помещението, където ще се засаждат чушките. Температурата трябва да е между 27-30 градуса, за да осигури добра кълняемост.
Правило 3: Преди сеитба изберете само висококачествени семена, като сортирате и отстранявате малки и повредени екземпляри.
НЕ засаждайте тези растения до пипера
Правило 4: Насърчавайте покълването на семената, особено ако са били съхранявани дълго време. Използвайте специални продукти или разтвори за накисване и третиране на семена.
Правило 5: Дезинфекцирайте семената преди сеитба, за да предотвратите заболявания на разсада. За тази цел могат да се използват различни методи, като третиране с антисептични разтвори.
Общи изисквания за отглеждане на пипер
Растенията са много топлолюбиви и не понасят замръзване. Оптималната температура за покълване на семената, растеж и развитие на растенията е +20..+25 градуса. При температури под +15 градуса растежът на растенията се забавя, а когато температурите паднат под +13 градуса, спира. От друга страна, високите температури над +35 градуса инхибират растенията, особено по време на периода на цъфтеж, което може дори да доведе до загуба на цветове и плодници.
Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Пиперът също е влаголюбиво растение. При недостатъчна влага в почвата се развива слабо и добивът намалява. Растенията са особено взискателни към поливането през периода на цъфтеж и плододаване. Пиперът също изисква висока влажност на въздуха, поне 70%.
Растенията са много светлолюбиви, ако няма достатъчно пряка слънчева светлина, те могат да пуснат пъпки и яйчници, а листата могат да пожълтяват. Преди появата на плодовете растенията са чувствителни към липса на фосфор, което ускорява развитието на кореновата система и формирането на бъдещата реколта, в същото време те са взискателни към азот преди цъфтежа и по време на растежа на плодовете, те се нуждаят от калий в периода от поставянето на плодовете до края на тяхното узряване, калций и магнезий - през целия вегетационен период. Чушките реагират добре на добавянето на микроелементи в почвата - бор, манган, цинк, йод.
4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки