Грешките, допуснати при торене на картофите, допринасят за намаляване на качеството на бъдещата реколта. По-специално неправилната употреба на някои торове води до малки по размер клубени, които нямат силно изразен вкус. Ако прекалите с азотните торове и органичните вещества е твърде вероятно да получите именно такъв резултат. Факт е, че картофите имат нужда от торене с тези вещества, но е важно да се спазва умереността.
Излишък на азот - как влияе на картофите
Без азот клубените няма да бъдат големи и нишестени. Но веднага щом съдържанието на този микроелемент в почвата стане по-високо от нормалното, върховете им ще започнат да растат твърде бързо. Резултатът ще бъде образуването на малки грудки, които е твърде вероятно да са с водниста консистенция. Затова не прилагайте твърде много азотни торове (нормата е 6 грама на квадратен метър). Също така не забравяйте за калия и фосфора.
Колорадският бръмбар няма да доближи картофите, ако ги поръсите с това
Когато се прилагат умерено, органичните торове имат положителен ефект върху градинските култури: клубените се формират добре и съдържат нормално количество нишесте. Но ако прекалите с органичните торове, тогава съдържанието на нишесте, напротив, ще стане много ниско. Не използвате повече от пет килограма органични торове на квадратен метър площ.
Освен торенето, поливане и правилното хълмиране също оказват влияние върху вкуса на клубените.
Растението се чувства най-добре, когато корените му растат в рохкава, добре затоплена почва с постоянен достъп на въздух. За целта храстите трябва да се хълмират два пъти, т.е. да се натрупа могила пръст върху всяко стъбло, в което картофите ще пуснат допълнителни корени. На тези корени със сигурност ще се образуват грудки, поради което добивът ще се увеличи значително. Едновременно с хълмирането тряба да се премахват и плевелите. Подхранването се извършва веднага след появата на кълновете, а след това още един или два пъти на интервали от две седмици.
При хълмиране много градинари използват различни видове мулч вместо почва: слама, изгнили дървени стърготини, окосено сено, плевели и др. Въпреки това, мулчът трябва да се използва с повишено внимание, тъй като в органичните остатъци може да се развие гниене, което ще развали клубените. Ако лятото се окаже дъждовно, тогава е по-добре да се въздържате от използването на мулч.
Някои градинари са на мнение, че картофените лехи не изискват поливане. Наистина, ако вали редовно на всеки 1-2 седмици, тогава растенията получават достатъчно влага, необходима за растежа им. Но по време на сухи периоди липсата на поливане значително ще намали броя на клубените и ще намали добива.
Необходимо е да се поливат картофите поне три пъти през лятото: след появата на кълнове, в началото на цъфтежа и след него. Всеки храст трябва да получава най-малко три литра вода. Поливането е особено важно за рохкави песъчливи и песъчливи глинести почви, които не задържат добре влагата. На следващия ден е необходимо да се разкопае почвата, за да намалите скоростта на изпаряване на влагата.
Торене на картофите при цъфтеж - ето как се прави