Торенето е важна част от грижата за градинските култури. Селитрата е един от най-популярните торове. Но не всички култури могат да издържат на висока концентрация на нитрати в почвата. Освен това нейното неправилно използване може да доведе до сериозни последствия.
Възможно ли е да се торят зеленчуците със селитра?
Първата група растения, при които торенето със селитра трябва да се осъществява внимателно, са картофите, патладжаните, доматите, пиперът и други култури. Концентрацията на нитрати за тези растения трябва да бъде минимална, за да се избегне образуването на горчивина в плодовете.
С какво се прави торене на домати след засаждане
Втората група растения, с които трябва да бъдете особено внимателни при използването на селитра, са житните култури, включително пшеница, ечемик, царевица и др. Селитрата може да доведе до неправилно развитие на кореновата система, което ще доведе до лошо вкореняване на растенията и влошаване на тяхната устойчивост на стресови ситуации.
Третата група растения са представители на семейство Бобови. Те включват грах, боб, соя и други. Високата концентрация на нитрати може да доведе до натрупване на нитрати в растението, което ще се отрази негативно на количеството и качеството на реколтата.
Кои растения не може да се торят с много селитра?
Картофи са част от този списък, тъй като селитрата може да доведе до твърде интензивен растеж на зелена маса, което ще доведе до намаляване на добива на грудки.
Магданоз - високата концентрация на селитра може да причини загуба на вкус и да доведе до омекване на листата.
Моркови - селитрата влияе негативно на вкуса и запазването на кореноплодите и може също да допринесе за развитието на късна болест.
Лук – използването на селитра може да доведе до напукване на луковиците и намаляване на срока на съхранението им.
Краставици, тиквички, тиква, тиква също не тряхва да се торят с големи количества селитра, защото след нанасяне на торове в почвата се натрупват нитрати, които са вредни за човешкото тяло.
Как да използвате селитра за торене?
Зимни, пролетни житни култури, рапица: норми за основно приложение - 1,5 - 2 килограма за 1 декар, норми за подхранване - 1 килограм за декар.
Картофи, захарно и кръмно цвекло: базови дози – 2 – 3 килограма на 1 хектар, хранителни норми – 1 – 1,5 килограма на декар.
Моркови, лук, зеле, домати, пипер, краставици: основни разходни дози – 5-10 грама на 1 квадратен метър, норми за подхранване – 5 грама на 1 квадратен метър.
Овощни дървета: норми за основно приложение - 15 - 20 грама на 1 квадратен метър, норми за подхранване - 20 - 30 грама на 10 литра вода.
С този домашен тор цветята ще имат обилен цъфтеж