Септември е решаващ месец за бялото зеле. Правилното торене през този период може значително да повлияе на размера и качеството на зелката. Опитните градинари знаят много добре, че за да получат големи, сочни глави зеле, трябва да обърнат специално внимание на торенето на растенията през есента.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Характеристики на есенното торене на зелето
Бялото зеле е взискателна в хранително отношение култура, особено в периода на формиране на реколтата. През септември растенията се нуждаят от повишено снабдяване с хранителни вещества, за да натрупат маса и да се подготвят за съхранение.
Правилно подбраните торове ще помогнат на зелето да образува плътна глава и да повиши устойчивостта си към болести.
Зелето ще издържи до пролетта, ако направите това
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Течният тор е отличен източник на хранителни вещества за зелето. Разтворът се приготвя в съотношение 1:10 ( 1 част активно вещество и 10 части вода) и се прилага в корена на растенията. Това торене обогатява почвата с азот и микроелементи, стимулирайки растежа на зелето. Алтернатива може да бъде инфузия от пилешки тор, разреден с вода в съотношение 1:20.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
За балансирано торене на зелето през септември са подходящи сложни минерални торове с преобладаване на калий и фосфор. Тези елементи допринасят за образуването на здрава глава зеле и увеличават срока на годност на зелките по време на съхранение. Препоръчва се използването на специализирани смеси за зелеви култури, като се спазват инструкциите за употреба.
Калият играе ключова роля в подготовката на зелето за зимата. Подобрява вкуса на зеленчука и повишава устойчивостта му на замръзване. В почвата се добавя калиев сулфат или калиев магнезий в количество от 15-20 гр на квадратен метър. Можете да използвате и дървесна пепел, богата на калий и микроелементи.
Фосфорът е необходим за образуването на кореновата система и укрепването на имунитета на растенията. Суперфосфатът, добавен в почвата в количество от 20-30 гр на квадратен метър, ще осигури на зелето необходимото количество от този елемент. По-добре е да се прилагат фосфорни торове при разкопаване на почвата около растенията.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
За пълноценно развитие зелето се нуждае и от микроелементи. Борът подобрява усвояването на калция и предотвратява напукването на кочаните. Магнезият участва във фотосинтезата и образуването на хлорофил. Комплексните торове с микроелементи или специални разтвори ще помогнат да се осигурят на растенията всичко необходимо.
Много градинари успешно използват традиционни методи за торена зеле. Запарката от коприва, богата на азот и микроелементи, стимулира растежа на растенията. Йоден разтвор (1 капка на 10 литра вода) укрепва имунитета на зелето и предпазва от болести. Тези продукти могат да се редуват с минерални торове за постигане на най-добри резултати.
Отглеждане на зеле - какво трябва да направите, за да не се напукват зелките