Овощните дървета, като ябълки, круши и сливи, се нуждаят от подхранване не само през пролетта и лятото, но и през есента. Есенният тор помага на дърветата да се подготвят за зимата, укрепва корените и клоните, осигурява добра реколта през следващата година. Есенният тор също допринася за по-добро узряване и качество на плодовете.
Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари
Още: Торене с чай - за кои растения е подходящо
Какви торове да изберем за овошките през есента?
Минералните торове, богати на азот, фосфор, калий и различни микроелементи, са най-ефективни за подхранване на овощни дървета. Азотът насърчава растежа на листата и клоните, фосфорът укрепва корените и цъфтежа, калият повишава устойчивостта към болести и замръзване.
Минералните торове могат да се прилагат по два начина: течни и сухи. Течните торове се разреждат във вода и се изсипват директно върху корените на дървото. Сухите торове просто се разпръскват по повърхността на земята и леко се поръсват с пръст отгоре.
Трябва ли да се мулчират овошките през есента?
Още: С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки
Още: Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
Кога и как се торят овощните дървета?
Есенното торене на овощните дръвчета е най-добре да се извършва в края на септември - началото на октомври, когато дръвчетата вече са се разлистили и са влезли в състояние на покой.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо ТРЯБВА да засадите тези 5 растения до доматите?
Още: Каква е идеалната почва за разсада на доматите - състав и рецепти
Торовете трябва да се прилагат в кръг, на около 30-50 см от ствола.
Препоръчителната норма на минерални торове за едно дърво е 50-100 гр азот, 100-150 гр фосфор и 150-200 гр калий. След торене е необходимо дръвчетата да се полеят обилно, за да се усвоят по-добре торовете.
Можете също да подхраните овощните дървета с оборски тор през есента. Но трябва да се помни, че този трябва да е отлежал най-малко три години. Оборският тор трябва да се нанесе в кръг около периметъра на ствола на дървото при изкопаване на почвата и след това да се мулчира със сено или друг мулч. За всяко дърво ще са необходими до пет килограма оборски тор.
Още: Кога е най-доброто време за сеитба на домати - запомнете тези дати
Още: Какво е най-добре да засадите след лук?
Комплексните торове също са добър вариант. Те се продават във всеки селскостопански магазин и са предназначени за универсално или есенно торене на дървета.
След прилагане на този тор е препоръчително да мулчирате всички дървета с окосена трева или друг мулч.
През есента ябълковите и крушовите дървета могат да се поливат с разтвор от няколко тора.
Селитра - този тор е много полезен, тъй като влияе върху растежа и развитието на овощните дървета, като повишава устойчивостта им към различни болести и неприятели. За да приготвите тора, трябва да разредите 50 гр селитра в 10 литра вряща вода. Разтворът трябва да се остави да изстине и дървото да се напои в основата на ствола.
Меден сулфат - друг много полезен тор за ябълкови и крушови дървета, който предпазва от болести и неприятели, помага за унищожаване на гъбички и бактерии. За да приготвите разтвора, трябва да разредите 100 гр от веществото в 10 литра вода, след което да напръскате плодното дърво от всички страни. Но дърветата трябва да се третират само когато са без листа.
Защо трябва да варосвате овошките през есента и как да го направите правилно?