Касисът е непретенциозно растение, но е важно да подхранвате храстите, така че да дават богата реколта. Градинарите с опит знаят кога и как се подхранва тази култура, за да си осигурят желаните добиви. От изключително значение е да се прилага правилният тор по време на цъфтежа и в периода на образуване на плодовете.
Още: Това са растенията, които никога не трябва да подрязвате през пролетта
Още: 5 невероятни бързо растящи лози, които бързо ще изкачат всяка ограда беседка
Торене по време на цъфтежа
В случая торенето много зависи от времето. Но когато храстите цъфтят, градинарите с опит съветват да се използват органични добавки.
Един от възможните варианти е течен тор - 2 кг оборски тор на 2 литра вода. Готовата инфузия трябва да се разреди в кофа с вода. Следващата популярна съставка е дървесната пепел, която насища почвата с калий.
5 грешки при отглеждането на касис, които съсипват реколтата
Още: Как да засадите джинджифил купен от магазин за хранителни стоки
Още: Трик, с които да съживите увехнал спатифилум
Сред народните методи най-популярно е торенето с:
- дрожди;
- запарка от коприва;
- картофени обелки;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Закъснели сте с разсада? Тези 3 съвета ще ускорят покълването на семената
Още: Внимавайте с тях: 10 отровни растения, които може би имате в градината
За приготвяне на дрожден хранителен разтвор разтворете 1 пакетче мая в 5 л вода. Половин литър от разтвора се разрежда в 10 л вода. Под всеки храст се изсипва 0,5 л от разтвора.
През пролетта сухата нитроамофоска може да се използва за основно торене. Можете също да добавите карбамид или амониев нитрат (1 супена лъжица на 10 литра вода).
За второто торене (в периода на цъфтеж) можете да използвате фосфорно-калиеви торове: разтвор за храст от 8-10 гр калиев сулфат или 10-12 гр суперфосфат на литър вода.
Още: Засаждане на разсад в градината: Дори опитните градинари правят тази грешка
Още: Засадете тези растения в началото на април, за да растат още по-бързо
Ако третирате листата, дозата на тора трябва да се намали 3 пъти.
Торене след цъфтежа
Когато плодовете започнат да растат, важно е те да натрупат повече захари. Затова през този период се препоръчва използването на калиеви торове. По-добре е да не експериментирате с народни добавки и да използвате калиев сулфат. За да приготвите разтвора, използвайте 2 супени лъжици тор на кофа вода. Използва се за поливане.
Около 3 часа преди прилагането на тор е добре храстът да се полее с обикновена чиста вода. Предварителното поливане ще предпази кореновата система на растението от възможни изгаряния.
Когато използвате каквито и да е торове, трябва да действате стриктно в съответствие с инструкциите и да следвате препоръчителните дози.
Предпочитаното време за процедурата е сутрин или вечер. Не се препоръчва да се извършват процедури на торене през деня, като се използва някой от горните методи. През деня торенето може да се извършва само при много облачно време.
Можете също така да използвате разтвор на дървесна пепел. За да го приготвите, изсипете 1 чаша пепел в 10 литра гореща вода. Използвайте, след като торът е изстинал. Разходната норма е 3 литра разтвор на млад храст и 5 литра на възрастен.
6 причини защо касисът е наистина много полезен