Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на ягодите през пролетта за богата реколта - ето как го правят опитните градинари

22 февруари 2024, 15:51 часа

Реколтата, която градинарите очакват с нетърпение, е тази на ягодите. Всеки иска да събере такава реколта, че да има достатъчно плодове за директна консумация и консервиране. За да постигнете това, трябва да се грижите за ягодовите лехи, разбира се, да знаете с какво да подхраните ягодите през пролетта.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Най-добрият тор за ягодите през пролетта

За да подготвите хранителния състав, ще ви трябват следните съставки:

  • 1/3 кофа топла вода;
  • 1 чаена лъжичка борна киселина;
  • 1 чаена лъжичка калиев перманганат;
  • няколко капки йод;
  • 2 супени лъжици амоняк;

Съставките се смесват и се разбъркват, докато се разтворят напълно. Готовият концентрат трябва да се разтвори, като се излее в една кофа с вода. Последни се добавят йодът и амонякът. Разбъркайте и изсипете 300-400 ml тор под всеки храст.

Полейте ягодите с това през октомври и ще приберете двойно по-богата реколта

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Преди да приложите този тор, не забравяйте да почистите градинските лехи - отстранете старите и сухи листа, болните издънки и ако е необходимо ги подрежете.

През пролетта грижата за ягодовите насаждения започва почти веднага след топенето на снега. По това време ще трябва да прецените как храстите са презимували, дали са измръзнали, дали трябва да засадите нови и да третирате старите.

По правило тази процедура се провежда в края на март или началото на април, но в случая е важно градинарите да се фокусират върху състоянието на лехите.

След като снегът се стопи напълно и земята започне да се затопля, почистете лехите. Отстранете стария мулч, ако има такъв, отстранете изсъхналите или изгнили листа и миналогодишните издънки. Напръскайте насажденията с 1% бордолезов разтвор или разтвор на меден сулфат.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Ако искате да ускорите узряването на плодовете, монтирайте дъги над лехите на ягодите и ги покрийте с плътен агрофибър или филм. Това ще позволи на храстите да се развиват по-бързо и ще ги предпази от възможни температурни промени.

Дори ако въздухът вече се е затоплил и е станал топъл, все още е препоръчително да покриете лехите със спанбонд или филм през нощта, тъй температурните колебания през нощта в периода април-май могат да унищожат пъпките.

В допълнение към добавянето на хранителни вещества, преди ягодите да започнат да цъфтят, трябва да се погрижите за оптималната влажност на почвата в кореновата зона и достъпа на въздух до тях. За да направите това, лехите трябва да се поливат редовно, предотвратявайки изсъхването им на горещото пролетно слънце, а също така се разкопават веднъж на всеки 2-3 седмици. 

Как и кога се пресаждат ягодите, за да не съсипете реколтата?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес