За да съберете изобилна реколта от домати, е важно да не пренебрегвате процеса на тяхното торене. През сезона е необходимо растенията да се подхранват 4 пъти, за да се получат отлични резултати.
Четири подхранвания на доматите за богата реколта
За да получите отлична реколта от домати, не забравяйте да подхранвате зеленчуците през следните периоди на техния растеж:
- 2 седмици след засаждането им в земята;
- преди началото на цъфтежа;
- преди появата на плодовете;
- по време на плододаване.
Най-добрите торове при засаждане на домати - какво се слага в дупката
Ако искате да съберете по 20 кг реколта от корен, използвайте доказани органични и минерални торове.
Сред органичните вещества е ефективна инфузията на оборски тор. Приготвя се по следния начин: 1 килограм оборски тор се поставя в десетлитрова кофа, напълва се с вода и се настоява в продължение на една седмица. След това остава само да се прецеди и разреди с вода до 10 литра, след което да се излее в корена.
Доматите също се нуждаят от суперфосфат и калиев сулфат. Първият тор се приготвя в количество от 5 супени лъжици на 3 литра топла вода, вторият в количество от 1 супена лъжица на 10 литра.
На първо място, обърнете внимание как засаждате растението в почвата. Опитът показва, че е по-добре да следвате този алгоритъм, продиктуван от дългогодишна практика:
- изкопайте дълбока дупка
- добавете компост или хумус в дупката преди засаждане
- засадете доматения храст до листата
- налейте топла вода
Доматите не понасят жегата - само при висока влажност в почвата - корените им достигат до дълбочината на почвата, където има много полезни вещества.
И във всеки случай ще ви трябва оранжерия. Просто няма сортове, устойчиви на мана и ако не искате да видите болести по храстите си, по-добре е да инвестирате в някакъв подслон, макар и малък.
Първите признаци на заболяване включват увяхване на храста, редуващи се мозаечни цветове, пукнатини в долната част и др. И тези заболявания са опасни както за младите, така и за възрастните домати.
Идеалният вариант за отглеждане на доматени храсти и предотвратяване на гъбични заболявания ще бъде подслон, тента или оранжерия. Мулчирайте почвата със сено, дървесна кора или трева също е ефективно, но сменяйте периодично мулча, за да избегнете гниене. Поливането на храстите се извършва с топла вода през няколко дни.
Билките, които трябва да засадите до доматите