Чесънът е зеленчукова култура,нкоято се характеризира с непретенциозност отглеждане и позволява да получите отлична реколта. Както всеки друг зеленчук, чесънът изисква правилна грижа, включително редовно торене. Един от начините е чрез пепел.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Известно е, че пепелта се използва като тор от много стотици и дори хиляди години. Нашите предци са знаели много добре, че дървесната пепел съдържа различни полезни микроелементи, които могат значително да подобрят добива на отглеждани зеленчуци и плодове. Тази съставка съдържа големи количества калий и фосфор, които са необходими за растежа и плододаването на растенията. Освен това всички тези микроелементи са в лесно смилаема форма, така че този тор е изключително ефективен, което ви позволява значително да подобрите добива на култивиран чесън.
Как, кога и къде да засадим чесън през пролетта?
Торене на чесъна с пепел
Използването на пепел също показва отлични резултати при подготовката на лехите за засаждане на чесън. Тази подготовка може да се извърши през есента, ако се засаждат зимни сортове, както и в началото на пролетта, когато се засаждат пролетни сортове. Във всеки конкретен случай нормата на прилагане на тор ще зависи от киселинността и първоначалните показатели за плодородието на почвата. При тежки глинести почви, бедни на хранителни вещества, се препоръчва да се добавят 4-5 чаши пепел на квадратен метър площ. Но при вече третиранаат почва е достатъчно да добавите една чаша дървесна пепел на линеен метър площ.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Препоръчително е редуването на торене с пепел и добавяне на органична материя под формата на инфузия на пилешки и оборски тор. Това ще позволи на градинаря да осигури на зеленчуците, които отглежда, всички необходими микроелементи и тор.
Как правилно да използвате дървесна пепел?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Има няколко начина за добавяне на пепел. Най-простият и същевременно ефективен е сухият метод за торене - пепелта просто се разпръсва около растенията и разстоянието между редовете, последвано от леко разкопаване на почвата. Опитните градинари също съветват леко да поръсите надземните части на чесъна с пепел, което ще бъде отлична превантивна мярка срещу развитието на заболявания на тази култура.
Освен това поръсването на лехите с дървесна пепел е отличен начин за предотвратяване и контрол на различни насекоми вредители. Градинарят едновременно се отървава от различни насекоми вредители и подхранва лехите, като осигурява на растенията всички микроелементи, необходими за живота им.
Градинарите могат също да подхранват лехите с чесън, като ги поливат с разтвор на пепел. За да приготвите такъв хранителен разтвор, ще ви е необходима кофа с вода, в която се добавят две чаши дървесна пепел. Разтворът се оставя да се кисне в продължение на няколко дни, след което растенията се поливат в корена с този разтвор.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Знаете ли кога е добре да се сее лук и чесън