Домашните домати, отглеждани в собствената ви градина имат несравним вкус и много полезни свойства. Много домашни градинари се наслаждават на отглеждането на домати, особено когато дойде време за прибиране на реколтата. Освен много вкусни, те са известни с ползите си за цялостното здраве. Съдържат антиоксиданти като витамин С, добър източник са на ликопен, съдържат калий и фибри.
За да се радвате на добра рекола, трябва да положите малко усилия и старание. Топ 5 съвета при отглеждане на домати в градината, за да се радвате на изобилие.
Почва
Доматите се нуждаят от леко кисела - pH от 6,2 до 6,8, добре дренираща почва. Липсата на азот ще накара вашите растения да растат с прекрасни листа, но много малко по отношение на плодове. Най-добрият начин да разберете нивата на pH на вашата почва е да я тествате, но ако не можете да направите това, нанесете 2,5 фунта 10-10-10 тор на всеки 100 квадратни фута градинска площ в почвата две седмици преди засаждането.
Грижа и чести болести по ДОМАТИТЕ: Най-важното, което трябва да знаете
Достатъчно място
Доматите обичат да имат пространство, а тесните такива могат да стресират доматените растения, което ги прави податливи на болести. Общото правило е да се оставят 60 см до 1 м между всяко растение.
Слънце
Зрелите доматени растения се нуждаят от пълно слънце – 6-8 часа слънчева свелина на ден, като се предпочита сутрешната светлина. Ако следобедите ви станат слънчеви, уверете се, че сте оставили на растенията някаква сянка, за да издържат на по-високите температури.
Колко често да поливате доматите, за да имате изобилна реколта?
Придръжаващо засаждане
Придружаващото засаждане е изпитано от добрите градинари и винаги ще е във ваша полза. Някои растения, като лук и аспержи, отблъскват насекоми, които вредят на доматените растения, а миризмата на чесън отблъсква вредителите. Високите доматени растения осигуряват сянка за спанак, рукола и маруля. Аспержите отблъскват червеите, които се хранят с доматените растения.
Поливане
Доматите се нуждаят от много вода и влажна почва. През летните месеци или когато вали по-малко поливайте с пръскачка, напоителна система или ръчно. В средата на лятото може да се наложи да поливате растенията си по-често. Поливайте ги, ако започнат да увисват или ако почвата е суха на пипане.