Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тиквата не дава плод: 7 причини защо това се случва

10 декември 2022, 13:00 часа

Тиквата се счита за култура, която не изисква сложни грижи. Същевременно много любители градинари са изненадани, когато растението спре да дава плод.

7 причини тиквата да не дава плод

Посадъчен материал с лошо качество

Празен цвят се образува заради лошото качество на посадъчния материал. Някои градинари засаждат семена от собствено производство. Важно е да си зададем един прост въпрос: каква е тяхната ефективност? Има няколко препоръки:

1. По-добре е да засадите няколко сорта от различни производители едновременно.

2. Миналогодишният посадъчен материал се формира по-лошо. Има смисъл да поставите няколко семена в една дупка, за да увеличите сходството.

3. Преди засаждане семената трябва да се третират с растежен стимулатор.

Също така преди засаждане трябва внимателно да инспектирате семената. Ако има механични повреди или външният вид повдига въпроси, не ги засаждайте.

Какво може да се засади в градината след зелето?

Плътна зеленина

Заради гъстата зеленина броят на празните цветя се увеличава и растението забавя развитието си. Това се дължи на факта, че то започва да пилее енергията си за листата, а за яйчника практически не остава нищо. С гъстата зеленина трябва да се работи незабавно, за да не се загуби в крайна сметка реколтата.

Гъсти насаждения

Тиквата дава вид на култура, която изисква минимум лични грижи. В действителност тиквата консумира много хранителни вещества от почвата. При гъсто засаждане можете да загубите значителна част от плодовете. Големите сортове се засаждат на разстояние 100 сантиметра един от друг, а малките по схемата 50 на 100 сантиметра.

Само така се разбира дали ТИКВАТА е узряла

Няма опрашване

Ако женските цветя не се опрашват, яйчниците започват постепенно да гният. Такова неудобство често се проявява заради твърде влажно време и липса на насекоми. Най-интересното е, че проблемът с опрашването не е толкова труден за решаване.

Всеки ден сутрин трябва да събирате мъжки цветя, да отстранявате венчелистчетата и внимателно да ги притискате към женските пъпки, които са цъфнали. Разбира се, някои градинари веднага ще се откажат. Ето защо е важно да зададете въпроса: искате ли да спестите време или да загубите част от реколтата?

Грешно място за садене

Тиквата обича слънцето, а на сянка растението бавно ще умре и ще страда повече от брашнеста мана. Мястото трябва да бъде осветено, всяко затъмняване е недопустимо. Нужно е да се следи киселинността на почвата. Ако стане по-голяма, тогава тиквата няма да се развива нормално.

Как да подхраним тиквата, така че да стане огромна и сладка?

Липса на вода или нарушение на технологията

Тиквите рядко се поливат в техния район. Тази култура има мощна коренова система, така че не се изисква постоянно поливане. Какво ще кажете за сухо лятно време? Поради липса на вода кореновата система започва да умира. Ето защо при сухо време трябва да се извършва поливане. Излишната влага е не по-малко вредна, тъй като води до гниене на корените.

Хранителен дефицит

Недохранването се проявява така:

  • листата жълтеят;
  • падат пъпки;
  • падат плодове;
  • яйчниците се образуват бавно.

Експертите препоръчват торене с минерални торове, които съдържат фосфор и калий. Азотните торове трябва да бъдат изоставени, тъй като увеличаването на зелената маса за тиквата не води до добро.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес