За да създадете красива цветна градина е важно да изберете правилните цветя, а още по-важно е да им осигурите необходимите условия за растеж и развитие. Но наближаваща зима е истинско изпитание за тях. Но оптитните градинари винаги засаждат в градината си 5 растения, устойчиви на замръзване. Те включват чубушник, спирея, берберис, рододендрон и котонеастер.
Още: Какво задължително се сее през април
Още: Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта
За да не губите време, по-добре е веднага да обърнете внимание на индикатора за устойчивост на замръзване.
Тези цветя могат да причинят главоболие и гадене - изхвърлете ги от дома си
След това трябва да разберете условията, при които растенията ще живеят във вашия район.
Още: Как се прави листно подхранване на ягоди
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
5 варианта на устойчиви на замръзване растения
Чубушникът (Philadelphus coronarius) е известен още под наименованията булчин венец, градински жасмин, филаделфус. Той има приятен аромат - чувства се страхотно в студен климат. Този храст расте бързо и цъфти обилно до 30 години, поради което е широко култивиран в градини и паркове по света. Характерна особеност на растението е силният му аромат, който се усилва през нощта. Една от причините, поради които градинският жасмин е страхотен за начинаещи градинари, е, че не е претенциозен в грижите и не изисква много торене. Ако расте в богата на хранителни вещества почва или близо до други храсти, може изобщо да не се налага да се тори.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ръководство на хитрите градинари за обилен цъфтеж на теменугите
Още: Как правилно се прави резитба на мушкатото през пролетта за богат цъфтеж през лятото
Ако искате короната да расте добре, тогава в началото на лятото се препоръчва да добавите универсален тор. Не се препоръчва използването на торове, богати на азот, тъй като това може да доведе до бавен растеж и дори липса на цъфтеж. Добър съвет: след използване на тор, храстът трябва да се полива незабавно, така че торът да се абсорбира в почвата.
Спирея - този устойчив на замръзване храст цъфти красиво - листата му могат да променят цвета си. Храстът обича добре навлажнена почва. Едно възрастно растение се нуждае от приблизително 15-20 литра вода на седмица. При горещо време количеството влага трябва да се увеличи. Младите растения трябва да се поливат по-често. Въпреки че в природата храстът расте на влажни почви, домашните култури все още трябва да бъдат защитени от застояла вода.
Още: Как точно се прави колтучене на ягоди
Още: Как правилно да размножавате здравец
Всички сортове спирея имат добра устойчивост на замръзване и зимуват нормално без подслон дори при -40-45 ° C. Но ако зимата се очаква да бъде безснежна и мразовита, все пак си струва да изолирате храстите, особено младите. Около ствола се нанася слой мулч, клоните на растението се връзват, за да се задържат заедно, а самият храст се покрива с агрофибър.
Берберис - това растение е особено красиво през есента и то е част от почти всяка цветна градина.
Котонеастер (Cotoneaster) - астението не изисква слънце. Може да се използва за създаване на жив плет.
Рододендрон - можете да закупите както храстови сортове, така и малки дървета.
Още: Всеки градинар трябва да знае тези 6 трика със сода