Чушките се засаждат в края на април и началото на май месец. Обичат топлина и се нуждаят от нея за покълване и за растеж. Семената покълват най-добре при 23 градуса, а установените растения се нуждаят от дневни температури от 23 градуса и повече.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Необходими са около 75 дни, за да узрее чушка до зелена фаза и още две до три седмици, за да развие напълно узрял цвят. Най-добре е чушките да започнат от семена 10 до 12 седмици преди последната дата на замръзване или да закупите разсад за разсаждане в градината.
Избор на място за засаждане
Чушките имат нужда от пълно слънце - 6 до 8 часа слънчева светлина дневно. Засадете ги в добре обработена, глинеста почва с добър дренаж. Избягвайте райони, където нощниците са растяли през предходната година, и отделете пипера от домати, картофи и патладжани, като засадите боб между тях. Чушките също се адаптират добре към повдигнати лехи и градинарство в контейнери.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Люти чушки в градината: Съвети от опитните градинари
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Разстояние и дълбочина
Растенията се поставят на 45 см едно от друго в редове с разстояние до 1 метър. Изкопайте достатъчно дълбока дупка, така че горната част на чушката да е на същото ниво като в саксията. Добре е да отщипете семенните листа, но избягвайте да оголвате и да излагате стъблото.
Грижа за растението
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Чушките не са трудни за отглеждане стига да спазвате основните грижи и условия за добра реколта. Те са уязвими към редица заболявания, включително бактерии, гъбички и вируси, така че е добре да използвате добри градински практики
Светлина
Чушките се нуждаят от пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина. Не ги засаждайте до култури, които могат да ги засенчат.
Подготовка и засяване на чушки в градината
Почва
Богата на хранителни вещества, глинеста почва, която се дренира добре, поддържа устойчивост на болести и добре развита коренова система. Чушките виреят в почва с балансирано ниво на pH от 6,5 до 7.
Вода
Най-доброто напояване на чушките става чрез капково напояване, а поливането с марку осигуряват необходимото дълбоко поливане. Поливайте рано през деня, за да избегнете мокрите листа
Тор
Чушките се възползват от планираното приложение на тор. Приложете такъв с малко по-високо NPK съотношение на фосфор, например 5-10-10 по време на засаждане и отново, когато цъфтят. Когато плодовете започнат да образуват, балансиран NPK от 10-10-10 може да подпомогне развитието. Избягвайте торове с високо съдържание на азот в началото на сезона.