Чушките са важна част от трапезата, като могат да бъдат много по-вкусни, ако си ги отглеждаме сами. Червените и зелените чушки са добри източници на витамин С, малко витамин А и малки количества от няколко минерала. Могат да се добавят печени или сурови към салата или да се напълнят с плънка, за да се получат традиционните български пълнени чушки.
Чушките са култура за топъл сезон и се предлагат в различни цветове, форми и размери. Повечето сортове са устойчиви на обичайните градински вредители и болести, която е чудесна новина за градинарите. Чушките имат дълъг вегетационен период (60 до 90 дни), така че повечето домашни градинари купуват стартерни растения от пипер в градинския разсадник, вместо да ги отглеждат от семена.
Най-доброто пространство за отглеждане на чушки е слънчево с добре дренираща влажна (но не мокра) почва. Балансът между песъчлива и глинеста почва ще гарантира, че почвата се дренира добре и се затопля бързо.
С това наторяване чушките в градината ще са много по-сочни и вкусни
Чушките не трябва да се засяват на места, където скоро са били засяти домати, картофи или патладжани - тъй като това може да изложи чушките на болести.
Кога да засадите чушките?
Посейте семената на чушките на закрито в саксии 8-10 седмици преди преди датата на последната пролетна слана. Засаждането на пипера започва или се трансплантира на открито около 2 до 3 седмици, след като почвата е достигнала 18°C и няма заплаха от замръзване.
Как да започнете засаждане на чушките на закрито?
Пуснете семена от пипер в саксия на дълбочина 6 см, пълна със смес за саксии. За по-бързо покълване поддържайте почвата 21°C. Идеалните условия трябва да доведат до появата на разсад в рамките на около две седмици.
Ако разсадът стане твърде висок, преди да е дошло времето за засаждане навън, засадете го отново в по-голяма саксия до най-долните листа. Не забравяйте да закалите разсада около 10 дни преди разсаждането на открито, тъй като чушките са много чувствителни към ниските температури.
На какво разстояние се сади пипера един от друг - за богата реколта през лятото
Как да засадите чушки на открито?
Ако купувате зародиши от пипер, изберете такива с прави, здрави стъбла, 4 до 6 листа и без цъфтеж или плод. Поставете трансплантантите в земята, след като температурата на почвата достигне 18°C, както вече споменахме. Ускорете затоплянето на почвата, като я покриете с черна пластмаса или тъмен мулч около седмица преди да засадите.
За да предпазите растенията от изсушаване и увяхване, изберете за засаждане ден, в който е облачно или тъмната част от деня. Направете дупките за трансплантация с дълбочина от 7-8 см и на разстояние от 30-40 см в реда. Разпределете редовете на 60-70 см един от друг.
Преди засаждане напълнете дупките с вода и я оставете да попие. Във всяка дупка за засаждане поставете две или три кибритени клечки (за сяра) и 1 чаена лъжичка тор с ниско съдържание на азот и високо съдържание на фосфор.
Когато изваждате трансплантанта от таблата, оставете възможно най-много почва около корените. Поставете трансплантациите с около 2,5 см по-дълбоко, отколкото са били в оригиналния им контейнер. Напълнете дупката с пръст. Оставете леко хлътнал участък около всяко растение, за да задържа вода.
Поливайте растенията след засаждане. Ако е необходимо, подпрете растенията с колове, за да предотвратите огъване.