Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук

22 януари 2025, 16:10 часа

Кой градинар не мечтае да отгледа голям и сочен лук? Проблемът е, че поради различни причини невинаги е възможно да се получи желаната реколта. Но има метод, доказан през годините и опита на нашите баби, който винаги позволява да се постигне изобилие от висококачествен добив.

Бабината тайна за едър и сочен лук

Акцентът тук е върху посадъчния материал, подготовката на лехите и простите правила за грижа за лука. Първото нещо, което трябва да направите, е да изберете висококачествен посадъчен материал. Това означава, че луковиците трябва да са плътни, без никакви повреди или признаци на заболяване. Преди засаждане те трябва да се затоплят, което ще ускори растежа им. Можете да сложите луковиците на топло място, например по-близо до радиатора, или да ги затоплите във фурната при минимална температура.

Как да отгледате богата реколта от зелен лук на перваза на прозореца? 

Калиев перманганат и пепел - тези две съставки също част от арсенала, осигуряващ богата реколта от лук. Преди засаждане нашите баби са накисвали луковиците в разтвор на калиев перманганат - ефективна възможност за дезинфекция. Този метод предотвратява болестите и подобрява покълването.

Преди засаждането също така е важно лехите щедро да се поръсят с дървесна пепел. Тя добре наторява почвата и предпазва растенията от вредители.

Обелки от лук - ето за какво могат да се използват

 

Ако искате да получите голям лук, осигурете му необходимото количество светлина и влага. Необходимо е и постоянно поливане, особено през първите седмици след засаждането. Това стимулира бързото развитие на корените.

В края на сезона обаче трябва да поливате по-малко, така че луковиците да придобият плътност и тежест. Освен това не забравяйте да разрохкате почвата и да премахнете плевелите.

За да получите добра реколта, дайте на лука това, което обича - торене под формата на разтвор от оборски тор. През втората половина на сезона можете да „третирате“ растението с фосфорно-калиеви торове. Това торене допринася за правилното формиране на луковиците.

Какво приложение имат люспите от лук в домакинството

През пролетта се прилага комплексен тор с азот, тъй като размерът на луковицата зависи пряко от броя и размера на зелените листа или върховете по време на образуването на луковицата. Колкото по-голямо е листото, толкова по-голям ще бъде пръстенът. Лукът първо пуска връх, а след това, в зависимост от сорта и продължителността на светлия ден, започва да образува луковица.

Използвайте амониев сулфат, ако почвата е алкална, защото този тор леко понижава pH. Амониевият нитрат е добър за градини с кисела почва. Като бързо решение, ако не можете да наторите почвата, използвайте течен листен тор с азот. Не торете след средата на лятото. Късното приложение насърчава нов растеж и лукът няма да се съхранява добре.

Ето как да съхранявате лука, така че нито една глава да не изгние

Полезни съвети

Гниенето е основният проблем на тази култура. Като се има предвид това, трябва да се избягва преовлажняване и/или тежки почви. Лукът се отглежда най-добре на повдигнати лехи с височина около 10 см и ширина 50 см.

В този случай почвата трябва да е рохкава отвътре, но достатъчно уплътнена отвън. Твърдата почва му позволява да издържа на зимно време. И е необходим добър дренаж, защото ако луковиците седят във вода през зимата, те ще изгният.

Правилният подход е да изкопаете почвата месец или няколко седмици преди добавянето на компост, преди да засадите лука. Това ще позволи на почвата да се утаи и стегне малко. Птиците - надеждни помощници на градинаря - ще се справят с вредителите.

Картофите вероятно са отличен предшественик за засаждане на зимен лук, тъй като почвата вече ще бъде добре изкопана. Фасулът и грахът също са благоприятни предшественици. Разбира се, сортирайте семената, като изберете само здрави семена.

Относно мулча, тъй като луковицата се намира под земята, тя понася добре студа. Въпреки това, слой мулч, като например чиста слама, все още помага при зимуването в студен климат. При засаждане през октомври леглото се покрива месец по-късно, тоест през ноември.

Засаждане на лук през ноември: Задължително го накиснете в това

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес