Краставиците са много популярни в домашната градина и предпочитани за трапезата. Здравите краставични растения ще осигурят на градинаря обилна реколта от вкусни плодове. Трябва да се полагат необходимите грижи и да се осигурят подходящи условия.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Ако сте начинаещи градинари, трябва да имате предвид, че има много насекоми вредители, които могат да стигнат до краставиците преди вас или да предадат болести, което прави растенията неспособни да произвеждат. Други причини за увреждане са внезапните застудявания, които могат да убият растенията, така че защитата е от първостепенно значение.
Защита на краставиците от студ
Краставиците са нежни едногодишни растения, които виреят при топли температури между 18-23 градуса. Продължителното излагане на температури под 13 градуса може да причини загниване, образуване на костилки и напоени с вода участъци по плодовете.
При внезапно застудяване могат да се увредят листата, плодовете, стъблата или дори да бъде убито цялото растение. Признаци на увреждането от замръзване са спаружена, тъмнокафява до черна зеленина.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Кога краставиците са готови за бране?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Важно да имате план и да предприемете стъпки за защита на растенията от краставици и други едногодишни растения в топлия сезон от риска от внезапно замръзване, като по този начин избягвате увреждането на краставиците. Само така ще защитите добре растенията си.
Първо, отглеждайте краставици в защитени места в градината. Избягвайте открити или ниски места в градината, където ще се събира студен въздух. Отглеждайте плодовете покрай огради, камъни или храсти, за да им осигурите известна защита от студа.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Следете прогнозата за времето и ако разберете, че ще има внезапно застудяване - покрийте краставиците със стари чаршафи, найлон, вестници или друг лек материал. Натиснете няколко здрави пръчки в земята около растенията, за да поддържате покритието и утежнете ъглите с камъни.
Може да оформите извита арка от тел, върху която да поставите покритието. Завържете краищата на покритието към пръчки, поставени в земята. Не забравяйте да отваряте капака на редовете ежедневно, за да позволите на конденза да се изпари. Затворете ги отново до средата на следобед, за да уловите топлината през нощта. Температурите вътре в покритието на редовете ще бъдат от 6 до 20 градуса по-топли от външните, а температурите на почвата с 4 до 8 градуса по-топло до 8 см дълбочина.