Всеки, който си засади домати, има за цел да се радва на хубава и плодородна година. А и доматите да бъдат големи, сочни и сладки. За съжаление, тези зеленчуци са доста податливи на какви ли не проблеми. За да бъде един домат перфектен, трябва да се избере добър сорт, да се засади правилно и да след това да се предотвратят всички проблеми, които могат да се случат. Ако нямате много опит със засаждането и отглеждането на домати, но искате да опитате да създадете хубава реколта, вижте няколко съвета, които ще ви бъдат от полза:
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
1. Осигурете достатъчно пространство на разсада
Ако имате гъст разсад, трябва да предвидите достатъчно място за покълване и растеж на семената. Не засаждайте растенията прекалено близко, защото ще започнат да си пречат и това ще ги направи слаби и уязвими на заболявания. Този разсад изисква пикиране след поникване на първите истински листа. Таблите, които са с 24, 28 или 32 отделни гнезда, осигуряват достатъчно място на отделните растения.
НЕ правете това, за да не се напукат доматите
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
2. Разсадът обича свежа и проветрива среда
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Ако искате доматите ви да имат силни стъбла, растенията трябва да се движат или люлеят. Това може да стане, ако ги изнесете на терасата или в двора. Ако обаче ще отглеждате разсада си на закрито, трябва да осигурите циркулация на въздуха. Може да използвате вентилатор за 5-10 минути два пъти дневно. Друг начин да ги раздвижите е като прокарате ръце напред и назад през върховете им за няколко минути няколко пъти на ден.
3. Осигурете достатъчно светлина
За да се развие разсадът добре, той трябва да има минимум 15 часа светлина на ден. Ако няма как да осигурите толкова много естествена светлина, може да използвате изкуствено осветление. Имайте предвид, че липсата на достатъчно светлина е предпоставка за развитие на болести, сечене на разсада, като той може да стане тънък, слаб и прекалено дълъг.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
4. Премахнете долните листа
След като разсадът достигне около 30см. е добре да започнете да премахвате листата от долната страна на стъблото. Това са най-старите листа и те са податливи на гъбични инфекции, защото получават най-малко количество слънце и въздушен поток.
5. Затоплете почвата в градината, преди да засадите доматите
Доматите обичат топлината, затова покрийте почвата с полиетиленово мулчиращо фолио няколко дни, преди да ги засадите. Мулчът ще спре развитието на плевели и ще задържи влагата в почвата през горещите летни месеци за по-дълго време.
6. Мулчирайте добре
Мулчирането запазва водата и предотвратява развитието на плевели и болести върху растенията. Не бива обаче да мулчирате рано, защото по този начин ще охладите почвата. Ако пък сте използвали мулч, за да затоплите почвата, трябва да го отстраните временно, докато температурите се повишат.
Болести по доматите, за които да внимавате
7. Поливайте доматите редовно
За доматите е важно да се поливат достатъчно. Така че се старайте да ги поливате редовно и със сигурност ще се радвате на невероятно вкусни домати.
8. Заровете доматите, когато ги засаждате
Засадете разсада колкото е възможно по-надълбоко чак до първите няколко листа. Така тези листа ще се превърнат в корени и ще направят растението по-здраво.
9. Изградете поддържаща и увивна конструкция
Ако отглеждате колов сорт домати, конструкцията е много важна за тях, за да могат растенията да получават достатъчно количество светлина и топлина.
10. Приберете реколтата навреме
Когато започнат доматите да зреят, проверявайте ги ежедневно. Най-вкусните домати са тези, които са откъснати навреме – нито по-рано, нито по-късно.