След изкопаване на картофите почвата обикновено е изтощена, тъй като тази култура изисква значително количество хранителни вещества за своя растеж и развитие. В случая на помощ идва засаждането на зелен тор или така наречените сидерати. Те ще възстановят плодородието на изтощената почва, ще я разрохкат и ще осигурят защита от патогенни бактерии и вредители, включително телени червеи.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Картофените насаждения извличат азот, фосфор и калий от земята, така че трябва да обърнете внимание на бобовите растения за зелено торене. Най-добрите варианти са боб, лупина, грах, люцерна, сладка детелина. Към тях трябва да се добави и ръжта, тъй като тя е източник на фосфор и калий.
Засаждане на сидерати след картофите
Направете смес от семена от ръж и всякакви бобови растения и разпръснете върху почвата веднага след изкопаване на картофите. След като сидератите пораснат, може просто да ги оставите през зимата.
Прибиране на картофите - кога и как се прави, за да издържат цяла зима
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Въпреки факта, че сидератите перфектно обогатяват почвата, не се препоръчва да засаждате картофи повече от 2 години подред на едно и също място. След тази култура е добре да се засади соя или синап. Тези култури разрохкват почвата и благодарение на тях следващите насаждения растат по-добре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Спазвайте сеитбообращението и да не засаждайте картофени насаждения на едно и също място 2 години подред. Но според опитните градинари, след зелено торене всичко расте добре, дори и да не се спазва сеитбообращението.
Независимо от избора на зелен тор, трябва да се спазват определени правила при засаждането му:
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Най-добрият вариант е избраната култура да се засади 2-3 дни след прибирането на реколтата. Преди засаждане почвата трябва да се изравни с гребло. По-добре е да сеете семена зелен тор на ръка, като ги разпръснете по полето. Трябва да се има предвид, че е необходимо да се засадят гъсто, така че да се образува плътен килим.
Сто квадратни метра площ ще изисква 400-1000 гр семена, в зависимост от избрания вид растение. По-добре е да сеете пшеница, ръж в плитки бразди, а не в непрекъснат "килим". Браздите със засети семена трябва да бъдат леко поръсени със земя.
Леко изравнете лехите с гребло, поръсете със семената. Посадъчният материал не трябва да се заравя дълбоко. Оптималната дълбочина на засяване е 0,5–1 см. Можете да използвате специална техника за валцуване на семена. През пролетта, 3 седмици преди засаждането на избраните култури, окосете земната част на зеления тор, оставете зелената маса да престои така в продължение на 2 дни. След това може да разкопаете терена.
Още: Химия в картофите - не ги купувайте, ако видите това