Малините могат да дадат реколта почти без участие на градинаря. Въпреки това, в резултат на липса на грижи, плодовете се оказват малки и безвкусни, а самите храсти могат да станат толкова големи, че да започнат да създават проблеми.
Още: Честа грешка: Как правилно се използва пепел в градината
Още: Как да засадите лавандула в градината си през април
Най-добрият тор за малините
За да съживите дори най-старите храсти, ще ви трябва обикновена суха мая. Три чаени лъжички ще са достатъчни за десет литра вода. Това торене не само ще увеличи количеството, но и качеството на плодовете, които ще станат по-големи и по-сладки.
За да приготвите подхранващия разтвор, разтворете 3 супени лъжици мая в 10 литра вода и добавете към нея още 20 супени лъжици захар. Сместа се разбърква старателно и се настоява в продължение на 24 часа.
Торене на малините през пролетта - най-добрите бабини рецепти
Още: Нашите предци никога не са садили смокини близо до къщата, ето защо
Още: Торене с мая: Как помага за богата реколта от краставици
Половин чаша от получения разтвор трябва да се разреди в 10 литра вода и разтворът да се използва за поливане на малиновия храст.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Торене на доматите по време на цъфтеж: Как се прави
Още: Хитър трик: Как да използвате бира в градина, за да цъфтят цветята ви като луди
Ако ви остане смес след подхранване на малините, тя може да се използва за стимулиране растежа на други растения.
Най-полезните вещества за малините са калий, фосфор, азот и органични вещества. Калият подобрява добива и зимната устойчивост на растенията. Фосфорът укрепва издънките. Азотът ускорява растежа на растенията. Всеки сорт малина дава добра реколта в почва, богата на органични вещества. За да се увеличи добивът, пролетното торене се извършва на няколко етапа.
Всеки вид подхранване на малини се извършва след поливане и разрохкване на почвата.
Още: Как да засадите петунии през април
Още: След студа през април третирайте овошките с това, за да спасите реколтата
За първото торене, след топенето на снега (преди разрохкването на почвата), се използва урея или селитра. Гранулираният тор се прилага под храста веднага след поливането. Ще са ви необходими 15 гр селитра или 20 гр карбамид на квадратен метър. За да се засили ефектът, пепелта се разпръсва под храста.
След разкопаване на почвата и отстраняване на плевелите, тор, торф или изгнил компост се разпределят върху парцела. Органичната материя ще служи като мулч и в същото време активно ще подхранва растението с хранителни вещества.
През май месец малините трябва да се торят с оборски тор. Той се разрежда с вода в съотношение 1:1 и се оставя да се кисне в продължение на 1 седмица. Получената инфузия се разрежда с хладка вода (1-2 литра на 10 литра вода) и се излива под храстите.
Подхранването на малини с пилешки изпражнения увеличава добива и укрепва растенията. Торът се разрежда във вода в съотношение едно към пет и се настоява в продължение на 5 дни. Готовата инфузия се разрежда 1:20 и се използва по предназначение.
Най-добрият тор за сладки малини е този