Трудно е да се намери градинар, който не би бил впечатлен от цъфтежа на хортензията, защото това растение може да украси дори най-незабележимата зона. Важно е обаче да разберете, че за пищен цъфтеж ще трябва да използвате определени торове, въпреки че хортензията е непретенциозна.
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Пищен цъфтеж на хортензията
Подхранването на хортензията, което ще й позволи да постигне буен цъфтеж, трябва да се извърши в началото на юли. Борната киселина би била отличен вариант, тъй като борът ви позволява да постигнете не само правилен растеж, но и активно стимулира цъфтежа. Градинарите, които са използвали този тор за хортензии, съобщават, че никога не са виждали такъв пищен цъфтеж.
Защо хортензиите не цъфтят: Основни причини
Разредете 2 гр борна киселина в малко количество гореща вода, след което изсипете разтвора в 10 литра вода. След това изсипете течността в съд със спрей и обилно напръскайте листата и стъблата на хортензията.
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Процедурата не може да се извършва в дъжд, в противен случай желаният ефект няма да бъде постигнат. Листата на хортензия бързо абсорбират хранителни вещества, поради което в близко бъдеще ще можете да се насладите на невероятен цъфтеж.
Промяна на цвета на хортензията
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Чрез умело регулиране на нивото на киселинност на почвата можете да промените цвета на съцветията. Почвата с ниска киселинност ще накара хортензията да промени цвета си в розово, по-кисела почва ще я накара да промени цвета си в синьо.
При алкални и неутрални условия - pH над 6,5 - цветовете стават розови или дори червени. При слабо киселинни условия - pH 5,5 - 6,5 - цъфтежът може да бъде в люляков цвят (т.е. смес от синьо и розово).
Алуминият е ключов фактор за цвета на това цвете. Само в кисела среда алуминиевите йони се свързват с антоцианините и образуват сини алуминиеви соли, които се абсорбират от растението. И тогава венчелистчетата на хортензия стават със същия цвят. Когато киселинността е над 6,5, растенията не могат да абсорбират алуминий и хортензията произвежда розови цветя.
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Когато използвате торове за промяна на цвета на хортензиите, не забравяйте да обърнете внимание на състава на използваните торове. По-специално, колко фосфор съдържат. Факт е, че той свързва алуминиевите йони, превръщайки ги в слабо разтворими съединения. Ето защо, ако искате да получите сини съцветия, тогава трябва да има много малко фосфор в торовете. В противен случай цветовете ще бъдат розови.
Можете да промените цвета на цветята по различни начини. За да накарате хортензията да стане синя, поливайте с разтвор на"алуминиев сулфат - 30 - 40 гр на 10 литра вода. За възрастен храст използвайте най-малко 20 литра разтвор. Торът може да се прилага и в суха форма в количество от 500 гр на 1 квадратен метър площ. След процедурата почвата се напоява обилно и се мулчира с дървени стърготини, борови иглички или трева.
За да промените цвета на хортензия в синьо, трябва да я поливате с тор с ниско съдържание на фосфор и високо съдържание на калий.
Сортовете хортензия, които могат да растат на сянка