Листните въшки няма да причинят много вреда на насажденията в градината и реколтата им, ако започнете да се борите с тях навреме. По това време на годината обаче борбата с вредителите се усложнява от активното плододаване на повечето овощни култури. Това означава, че химията е напълно изключена за употреба. Има едно народно средство, което ще помогне да се сложи край на борбата с този вредител.
Плевелът, който ще ви избави от листните въшки
Ще трябва да накълцате няколко глухарчета така че да получите 2-3 чаши листна маса. Готовата смес се залива с 1 литър гореща вода, поставя се на огъня, оставя се да заври и се вари още 5 минути.
Как да се избавите от листни въшки и мравки - универсален лек
След това оставете състава да се кисне 24 часа, прецедете и използвайте за пръскане.
Може да приготвите разтвора от глухарчета и по друг начин - ще ви трябват 2 чаши пресни листа, които се запарват в 10 литра вода за 2 часа.
Въпреки факта, че билковите инфузии и отвари не са химикали, не трябва да се пренебрегва фактите, че те: във високи концентрации могат да причинят изгаряния на растенията; може да бъдат опасни не само за листни въшки, но и за други насекоми; някои от тях са отровни за хората.
Ето защо трябва да използвате такива лекарства разумно, като спазвате предпазните мерки, формулировките и правилата за употреба. Преди първа употреба всички разтвори трябва първо да бъдат тествани върху ограничена площ и едва след това, след като се уверите, че продуктът е ефективен, трябва да се използва върху цялата площ. Овощните култури могат да се третират с отвари и инфузии през периода на пъпкуване, веднага след цъфтежа и не по-късно от 14-40 дни преди прибиране на реколтата. Препоръчва се да се третират ягодоплодни култури с инфузии преди цъфтежа и след бране на плодовете. Зеленчуковите култури могат да бъдат напръскани с билкови инфузии за последен път не по-късно от месец преди прибиране на плодовете.
Ето най-успешните рецепти за растителни отвари срещу листни въшки:
- Лук: 30-35 гр наситнен лук (може да добавите и люспите) се оставят в 1 л вода за 5 часа. Добавете 4-5 гр сапун за пране. Прецедете. Доведете обема на инфузията до 1 литър.
- Чесън: 200 гр накълцан на ситно чесън се оставя в 1 л вода под капак за 4-5 дни. Използва се като разтвор: 25 ml запарка на 10 литра вода.
- Тютюн: 200 гр счукани сухи листа се оставят да престоят 2 дни в 5 л вода. След това доведете до 10 l. Прецедете.
- Лайка: 100 гр суха билка и съцветия от лайка се оставят за 12 часа в 1 л вода. Напръскайте с разтвор: 1 част инфузия и 3 части вода, с добавяне на сапун (в количество от 4 гр на 1 литър разтвор); Друг начин: 250 гр цвят от къдроглава лайка се счуква на прах и се разбъркват с вода. Пръскането трябва да се извърши веднага след приготвянето на разтвора.
- Цитрусови кори: 100 гр сухи кори от всякакви цитрусови плодове, залейте с 1 литър топла вода, оставете за 3 дни.
- Картофи: 1 кг картофени върхове (вземете само здрави, неповредени от болести), нарежете и оставете да се киснат в 10 литра вода за 3 часа.
Може да разчитате и на репелентни растения - те отблъскват листните въшки със своите фитонциди (летливи миризливи вещества). Това са билки с подчертана миризма - невен и кориандър , лук и чесън, мента и копър, синап и босилек , къдроглава лайка и тинтява, както и лавандула.
За разлика от репелентните, атрактивни растения правят точно обратното - те привличат листни въшки към себе си, като по този начин отвличат вниманието им от реколтата. Това са настурция и петуния, слез и космос, клеома и грудкови бегонии, мак и боб. От дърветата листните въшки са най-привлечени от липа, калина и череша. Препоръчително е да засадите такива растения далеч от основните култури, които трябва да бъдат защитени от вредители.
Листни въшки: Този лек ще спаси цялата реколта