За да съберете добра реколта от краставици през лятото, трябва да следвате определени действия, които ще ви помогнат да получите желания резултат. За да направите плодовете сочни и вкусни, трябва да изберете оптималното място за засаждане на разсада, да ги поливате правилно и да прилагате торове навреме. Една рецепта за прост тор на базата на куркума ще насърчи бързия растеж на нови плодове през юли и август.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Тор за краставици от куркума и дафинов лист
За да отглеждат сочни и хрупкави краставици, опитните градинари използват 100% натурален продукт, който ще увеличи добива и ще помогне за защитата на растенията от различни заболявания.
За да приготвите този ефективен тор, ще ви трябват следните достъпни съставки:
- куркума (1 препълнена супена лъжица);
- гореща вода (5 супени лъжици);
- дафинов лист (6 бр.).
Най-ефективният тор за краставиците през август е този
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Трябва да смесите всички съставки и да ги оставите да се киснат около 6 часа. След това разредете сместа с чиста вода, за да доведете обема до 3 литра. След това разредете 1 чаша концентрат в 5 литра вода и започнете да поливате краставиците в корена, но не и в листата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Още през юли краставиците започват да съхнат - това значително намалява добивите им и скъсява плододаването.
Най-често причината за това е поливането със студена вода. Краставиците трябва да се поливат само с топла вода. Без студена вода през август! Водата трябва да се затопли предварително. Например в кофи, варели и други съдове, които се оставят на слънце. Препоръчително да поливате краставиците през първата половина на деня.
Ако поливате вечер, това допълнително охлажда почвата през нощта, като по този начин се създават неблагоприятни условия за отглеждането на краставици.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Също така, по аналогия с доматите, краставиците могат да бъдат третирани с млечнокисели бактерии. Те се съдържат във всички млечни продукти. Следователно, достатъчно е да вземете 2 литра мляко (кефир / суроватка), да разредите с 8 литра вода (доведете общия обем до 10 литра) и да добавите 10-15 капки. Не е желателно да се превишава концентрацията на млечни продукти в разтвора. Това може да причини изгаряния по листата. Оптималното съотношение между млечния продукт и водата е 1:4. С този разтвор е полезно да се пръска краставиците, както и доматите. Това ще предпази растенията от различни заболявания.
Защо амонякът е полезен за краставиците?