Всеки, който е опитвал череши, се е сблъсквал с неприятни бели червеи, живеещи в пулпата на плода. Това е ларва на черешова муха. Освен по черешите уврежда и черешовите плодове. През последните години, с меки зими и слабо замръзване на почвата, ситуацията с този вредител се влоши значително, така че борбата с черешовата муха се превърна в задължителна мярка дори в малки, частни градини.
Черешовата муха е насекомо с дължина 3-5,3 мм, с черно тяло, жълти крака и раирани крила. Мухите обичат най-много черешите.
Биология и начин на живот на черешовата муха
Черешовата муха презимува в почвата във вид на какавида, разположена в лъжлив пашкул. Почти всички какавиди се намират в проекцията на короната на дървото, където падат червивите плодове, на дълбочина 2-5 cm.
Засяване на черешови дървета: Градинарите споделят
Мухите излизат от какавидите си, като правило, в началото до средата на май, след като овощните дървета цъфтят. За известно време те се хранят със секрети от увредените места по листата и други източници на въглехидрати, като медена роса. След две седмици женските се чифтосват с мъжките и снасят яйца върху зелени, зреещи и узрели черешови и черешови плодове. За един месец живот насекомото успява да снесе около 150 яйца.
При топло слънчево време при температури над 20°C мухите са активни, подвижни и летят в короните на дърветата. При температури под 15°C те седят от долната страна на листа и практически не се движат и не се хранят.
Особеността на този вредител е, че в градината мухите се концентрират първо върху ранозреещи сортове, а след това, когато плодовете узреят, се преместват в по-късни.
Развитието на яйцата продължава от 6 до 10 дни. Ларвата се храни с пулпата на плода. В този случай засегнатите плодове често гният, потъмняват и до края на развитието ларвите се разпадат. Това се случва 16-20 дни след излюпването от яйцето.
Повечето ларви напускат плодовете преди да паднат. Следователно, колкото по-дълго висят на дървото, толкова по-добре ще се възпроизвежда вредителят.
Веднъж попаднала в земята, мухата навлиза на 2-5 см дълбочина и образува фалшив пашкул-пупария. За по-нататъшно развитие насекомото се нуждае от диапауза - понижаване на температурата под 7°C.
Засаждане на череша - с какво задължително трябва да се поръси почвата
През пролетта, когато почвата се затопли, развитието на мухата се възстановява, а възрастното насекомо излиза по време на цъфтежа на жълтата акация.
Борба с черешовата муха
За да получите череши и череши без червеи, трябва да се съсредоточите върху началото на яйцеполагането. По правило мухата започва да снася първите си яйца върху яйчниците и зелените плодове 4-6 дни след излизането си от почвата.
С какво се пръскат черешите против червеи?
Обработките с препарати е задължително. С фин спрей се пръска цялата корона на дървото. Въпреки това, особено при обработката на ранни череши, не забравяйте да вземете предвид периода на изчакване преди събиране!
Системните препарати са по-ефективни, тъй като, разпределени по цялото растение, те унищожават хранещите се ларви.
Когато градината е нападната от черешова муха, важно е повредените плодове да се отстранят възможно най-рано, без да се чака да презреят и да опаднат. Освен това, ако градината е под черна угар, не забравяйте да третирате почвата на дълбочина 7-10 см, което унищожава пупарията на мухата.
Най-ранните сортове череши са по-малко уязвими от мухи - те успяват да преминат през по-голямата част от цикъла на растеж и узряване на плодовете преди началото на масовото лято. Средните и късните сортове са най-силно засегнати от мухата.
Понякога, по време на полет, мухите използват феромони и светлинни капани. Този метод на защита е екологичен и много ефективен, но използването на такива капани в малки градини може да доведе до обратния ефект - концентриране на вредителя върху вашето дърво!