Всеки градинар, който има кайсия в двора си, трябва да е запознат с правилата за нейната грижа. Едно от тях е свързано с резитбата на дръвчето през пролетта. Правилнотото извършване на процедруата е от съществено значение за реколтата.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Резитба на кайсията през пролетта
Подрязването подобрява светлината и вентилацията в короната на дървото, което служи като средство за предотвратяване на болести и намалява вероятността от появата на вредители.
Първото условие е, че трябва да се извърши навреме, преди да се появят пъпките. Подрязването, след като сокът е започнал да тече, ще увеличи риска от заболяване.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
В южните райони резитбата се планира за края на март, а в северните райони до средата на април, но като се вземат предвид климатичните условия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Необходимо е да се поддържа годишен растеж в рамките на 50 см и да се отстраняват не повече от 1/3 от общия брой скелетни клони. Неразклонено дърво се съкращава с 30 см, а при резитба на разклонени се оформя короната.
Високите дървета се подрязват по метода на разредената резитба (формират се 5 скелетни клона с интервал от 35-40 cm меду тях). При по-малките дръвчета се практикува вазообразна резитба (отрязват се клоните около ствола).
Не забравяйте да премахнете клоните, които удебеляват короната, кривите, растящи под остър ъгъл, както и клоните, растящи под тъп ъгъл надолу, издънките под 1-вия слой и заедно с тях сухите, болни и повредени клони.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Други грижи за кайсиите
Кайсиите се нуждаят и от редовно поливане, особено след разсаждане и по време на растеж. През втората половина на лятото растенията се поливат само по време на суша; прекомерното поливане през август може да доведе до продължителен растеж на леторастите, които няма да узреят през зимата и ще замръзнат.
Задължително е и торенето с течни торове. За да се увеличи добивът, тази процедура може да се извърши по следния начин - правят се три или четири дупки в периметъра около ствола на дървото на дълбочина около половин метър, напълнете ги с дребен натрошен камък и след това изсипете тор в тях. Използвайки тази технология, резултатът ще бъде видим веднага, тъй като течните торове се абсорбират в такива кладенци, като в гъба и се усвояват напълно от корените. Те могат да се използват за грижа за кайсии в продължение на няколко години. В допълнение, тези дупки могат да се използват и за поливане. Благодарение на тях кислородът достига по-добре до кореновата система. За подхранване може да използвате течни органични торове, например оборски тор - 10-15 литра на дърво.
Грижата за кайсията включва и ежегодно варосване. От ранна възраст, в края на есента и началото на пролетта, стволовете и основните скелетни клони на овошките се варосват, като се добавя меден сулфат към сместа за варосването.
Засаждане и грижа на кайсиево дърво