Късната болест по доматите е най-рядката болест, която може да засегне както тях, така и картофите, но е много разрушителна. През 1850 г. тази болест е причината за картофения глад в Ирландия, когато милиони хора гладували поради опустошението, причинено от късната болест.
Реколтата от домати може да бъде унищожена в рамките на дни, ако условията са подходящи. Внимателното наблюдение и предварителната обработка са единствената защита срещу късната доматена мана.
Техники за поливане на домати: Тайните на градинарите са разкрити
Патогенът, който причинява късна мана по доматите, е Phytophthora infestans и се нуждае от тъкан, за да оцелее. Спорангиите от заразено растение се пренасят по въздуха, понякога на няколко километра, и след като кацнат върху подходящ гостоприемник, покълването е почти незабавно. Само няколко часа отнемат на болестта, за да се утвърди. Малко влага върху листата от дъжд, мъгла или сутрешна роса са перфектни условия.
Симптомите на късната болест по доматите
Симптомите на късната болест стават видими 3-4 дни след заразяване. Могат да се забележат малки лезии по стъблата, листата или плодовете. Ако времето е влажно и температурата е умерена - патогенът ще образува спори около тези лезии и късната болест по доматите ще бъде готова да се разпространи в останалата част от градината и извън нея.
Поливане на доматените растения и проблеми, за които да внимавате
Симптомите на късната болест стават по-очевидни, когато областта около лезиите изглежда напоена с вода или натъртена и стане сиво-зелена или пожълтяла. Всяка късна лезия от доматена мана може да произведе до 300 000 спорангиума на ден и всеки от тези спорангии е способен да образува нова лезия. Тази болест може да съсипе много декара земя само за няколко седмици. Листата на растението, както и плодовете, ще бъдат напълно унищожени.
Предотвратяване на късната болест по доматите
Първа стъпка в контрола на късната болест по доматите е санитарната обработка. Трябва да почистите всички паднали листа и плодове от градината.
Необходими са многократни приложения през целия вегетационен период на фунгициди, тъй като болестта може да удари по всяко време