Пожълтяването на листата на чесъна показва, че градинската култура е изправена пред липса на хранителни вещества и влага.
Още: Хитър трик: Как да използвате бира в градина, за да цъфтят цветята ви като луди
Още: Как да засадите петунии през април
Този проблем може да се появи а и ако метеорологичните условия се окажат неблагоприятни и почвата не е достатъчно рохкава.
Въпреки това, ако подхранвате растението правилно, то ще получи всички необходими микроелементи и ще запази нормалния си цвят дори в горещи и сухи периоди.
Как, кога и къде да засадим чесън през пролетта?
Още: След студа през април третирайте овошките с това, за да спасите реколтата
Още: 5 модерни билки: Нови аромати за вашата градина или балкон
Първото торене на чесъна
Веднага след появата на първите издънки в почвата трябва да се добави урея. На кофа вода не трябва да има повече от 1 супена лъжица от това лекарство. С получената течност трябва да се поливат лехите.
Как да торим след месец?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Около 20-30 дни след първото торене градинската култура ще има голяма нужда от калиеви и магнезиеви компоненти.
Ето защо през този период чесънът трябва да се подхранва с калиев сулфат и магнезиев сулфат. А през лятото растението ще „реагира“ добре на подхранване с пепел.
Има няколко начина за употребата на тази съставка. Най-простият и в същото време ефективен сух метод за торене е, когато пепелта просто се разпръсва около растенията и разстоянието между редовете, последвано от леко разкопаване на почвата. Опитните градинари също съветват леко да поръсите надземните части на чесъна с пепел, което ще бъде отлична превантивна мярка срещу развитието на вирусни, бактериални и гъбични заболявания на тази култура.
Още: Трикове на хитрите градинари, с които ще умножите реколтата от домати
Още: В какво да накиснете семената на краставиците, за да покълнат по-бързо
Освен това поръсването на лехите с дървесна пепел е отличен начин за предотвратяване и контрол на появата на различни насекоми вредители. Градинарят едновременно ще се отърве от различни насекоми вредители и ще натори лехите, като осигурява на растенията всички микроелементи, необходими за растежа и развитието им.
Градинарите могат също да подхранват чесновите лехи, като ги поливат с разтвор на пепел. За да приготвите този хранителен разтвор, ще ви е необходима кофа с вода, в която се добавят две чаши дървесна пепел. Разтворът се настоява в продължение на няколко дни, след което растенията се поливат в корена.
Опитните градинари препоръчват 3-4 приложения на такива торове през вегетационния период, което ще осигури отличен растеж и добро плододаване с високи добиви. Първото такова торене с пепел се извършва седмица след прилагането на амонячни торове. Вторият път лехите се подхранват с пепел в средата на юни, а третото приложение на торове се извършва през юли само няколко седмици преди началото на прибирането на реколтата.
Първото торене на чесъна през пролетта - ето кога и как го правят опитните градинари