Чесънът е предпочитан за отглеждане в домашната градина, защото е чудесно допълнение към трапезата, не изисква много грижи и като цяло не се засяга лесно от вредители. Все пак добрите градинари обръщат внимание за какво да внимавате и как да предпазите чесъна. Продължете да четете, за да разберете.
Отглеждане на чесън: решаване на проблеми
Птици
Птиците, особено гълъбите, ще вземат прясно засадени скилидки чесън от земята и ще ядат наскоро покълнали растения. Покрийте района с мрежа или градинарско руно веднага след засаждането и не отстранявайте, докато растенията не достигнат височина от 5 см.
С тези 2 тънкости при отглеждане на чесън ще имате богата реколта
Бяло гниене на лука
Друг проблем за чесъна е бялото гниене по лука. Първият знак, че нещо не е наред, обикновено е пожълтяването и увяхването на листата. Когато изкопаете растението, ще забележите бяла пухкава гъба в основата на луковицата, заедно с малки черни израстъци. В тежки случаи луковицата ще бъде черна и изгнила.
Тази болест се пренася по почвата, затова не може да я контролирате. Проблемът може да продължи години наред. Почиствайте ботуши, ръкавици и инструменти, за да не разпространите болестта. Изкопайте всички засегнати растения и ги съберете или изгорете – не ги добавяйте към купчината компост. Може да успеете да спасите част от реколтата, но следващите години е най-добре да отглеждате чесъна в контейнери.
Грижи за зимния чесън: Как да го подхранваме?
Праз ръжда
Чесънът може да бъде засегнат от ръжда от праз. Това е гъбична инфекция, която е по-често срещана при влажно време. И при тази болест няма точно лечение. През лятото по листата се появяват оранжеви пустули, които след това започват да умират. Луковиците са напълно безопасни за консумация, но все пак засегнатите растения трябва да се съберат, за да не продължите разпространението на болестта.
Изхвърлете остатъка от растителния материал и избягвайте отглеждането на чесън, праз и лук на едно и също място в продължение на три години. При засаждане изберете устойчиви на болести сортове.