През есента градинарите подготвят почвата за засаждане на зимни култури - чесън и лук. Но тези, които имат повече опит, знаят, че това е идеалното време за подготовка за засаждането на картофите през следващия сезон.
Още: Тези сортове домати дават най-богата реколта
Още: Какво ТРЯБВА да засадите до ягодите?
Благодарение на правилните действия, кореноплодът ще даде два пъти по-богата реколта. За целта е необходимо да се използват правилните подхранващи съставки и смеси. Те включват компост, оборски тор, птичи тор, дървесна пепел, натриев нитрат, суперфосфат, амониев нитрат. Разбира се, не е за пренебрегване и зеленото торене – засаждане на подходящите растения, които ще обогатят почвата с ценни хранителни вещества.
Есенно торене за богата реколта от картофи
Компост или оборски тор се добавят на всеки квадратен метър от лехите в количество от 1 до 3 кофи.
Засадете това на мястото на картофите и ще забравите за плевелите
Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне
Още: За богата реколта от домати: Сложете това в дупката при засаждане на разсада
От минералните вещества се добавя суперфосфат (30 гр за квадратен метър площ), както и калиев сулфат (20 гр за същата площ).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Следващият вариант е засяване на зелен тор. За целта най-подходящи са ръж, овес, пшеница или фацелия, фий и горчица.
Най-добрият вариант е бялата горчица, която насища почвата с азот и не се харесва на телените червеи.
Можете също да добавите птичи тор. Не отстъпва по състав и ползи на комплексните торове и съдържа бактериофаги, които се борят с гъбичките и бактериите. Прилагайте до 2 кг дървесна пепел на квадратен метър площ. Това подхранване се извършва на интервали от 1 път на 2-3 години. Дървесната пепел съдържа фосфор, бор, желязо, манган. Не забравяйте да прилагате само върху глинеста почва.
Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега
Още: Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар
Ако почвата е кисела, добавете натриев нитрат. При тежки глинести почви трябва да се прилага през есента, преди копаене. Следвайте инструкциите на производителя.
Амониевият нитрат се определя като почти най-важният тор за коментираната култура. Тази добавка може да увеличи добива с 50-70% и в същото време да предпази от гъбични заболявания.
През пролетта се прилагат азотсъдържащи вещества. Тъй като азотът има тенденция да се отмива от дъжда и да се изпарява бързо. Основата за плодородието на парцела може да се осигури от следните торове:
- Калиев хлорид - стимулира растежа и развитието на кореновата система. Развива имунитет в растенията към вируси, вредители, температурни промени. Увеличава добива и вкуса на клубените. Използва се в количество 20–25 гр на 1 кв.м.);
- Суперфосфат - ускорява поникването на разсад. Стимулира растежа на мощна коренова система и цъфтежа на насажденията. Повишава устойчивостта към вируси и болести. Забавя стареенето на културата. Използва се в количество 40–45 гр на 1 кв.м.) ;
Още: Кори от картофи - кога и как ги използват опитните градинари