До края на юни лукът започва разпределят ресурсите по различен начин, натрупвайки хранителни вещества в подземната част. Правилната грижа за лука през юни ще помогне да се образуват едри и здрави луковици. Опитните градинари поръсват сол върху лехите с лук през юни.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Защо лехите на лука се поръсват със сол през юни
Тази процедура ще помогне да се изгонят вредителите. Благодарение на нея малките вредители наистина изчезват и реколтата вече не е застрашена. Опитните градинари съветват: поръсете редовете лук със сол между растенията - 1 шепа на 3 квадратни метра площ.
Въпреки това, не прекалявайте: излишната сол може да навреди на растенията. Експертите съветват да я използвате два пъти на сезон.
За щедра реколта от кромид лук: Как да поливате и с какво да торите?
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Това е напълно достатъчно, за да може солта да попадне в почвата и да изгони вредителите, които ядат луковите клубени. И още един важен момент: на следващия ден след обработката на лехите със сол почвата трябва да се поръси с пепел.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Растението може да бъде нападнато от лукова муха - има няколко метода за борба с вредителите , например с помощта на амоняк или физиологичен разтвор или разтвор на калиев перманганат. Можете също да "напудрите" лука със смес от тютюнев прах и пепел в съотношение 1:1.
Друга грижа за лука през юни
Не забравяйте за основните дейности селскостопанската технология на лука: поливане, разкопаване и плевене. През юни тази култура все още трябва да се полива интензивно, особено ако времето навън е горещо и сухо - поне два пъти седмично. До края на първия летен месец намалете поливането до веднъж седмично и няколко седмици преди прибиране на реколтата спрете да поливате лука напълно. След всяко поливане или дъжд не забравяйте да разкопаете редовете - тогава ще се изненадате от големите луковици.
През последните десет дни на юни има смисъл да се тори: фосфорно-калиеви съединения ще бъдат полезни. Дървесната пепел може успешно да замени закупените минерални торове: полейте лехите както обикновено, разпръснете тора между редовете и след това внимателно "вкарайте" пепелта в почвата с помощта на плосък нож, например.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Ако перата на лука пожълтяват, това означава, че има дефицит на азот и магнезий. В този случай можете да добавите урея и след 10 дни да подхраните лука с магнезиев сулфат (20 грама на 10 литра вода).
НЕ торете лука с тези торове през пролетта