Ако отглеждате домати, независимо дали на открито, или в оранжерия, вероятно сте попадали на проблема, свързан с гниене на вкусните плодове, преждевременното им зачервяване и окапване. Гниенето съсипва реколтата ви и води до негодни за консумация домати. То може да се дължи както на заболявания, така и на грешки, свързани с отглеждането на растенията.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Чести причини за гниене на доматите
Самото гниене не е инфекциозно и не заразява другите домати, но тъй като върху поразените тъкани се заселват вторични патогени, които са заразни и могат за увредят и другите ви растения, важно е да предприемете спешни мерки, за да съхраните реколтата и да се радвате на добър добив и вкусни, узрели плодове. Сред най-честите причини за гниенето на доматите са:
- Липса на калций в почвата.
- Неподходяща почва – лека, песъчлива, бедна на хранителни вещества. Песъчливите почви не се държат добре в горещините, влагата не е постоянна, а се колебае рязко – от никаква до прекалено овлажняване при поливане, поради което се проявява воден стрес и доматите загниват.
- Грешки в поливането на доматите – допускане на засушаване или напротив – преполиване.
- Причини от околната среда – твърде бурни промени на времето и температурите, проливни дъждове.
- Особеност на сорта – някои сортове са по-предразположени към гниене. Най-възприемчиви са доматите с удължена форма. Ако отглеждате подобен сорт, трябва да го правите с повишено внимание и да наблюдавате за наченки на гниене. В началото се забелязва трудно, но бързо гнилите петна растат, обхващайки домата и правейки го негоден за консумация.
- Липса на хранителни вещества в почвата или излишък на други. Например гниенето при доматите се задълбочава, когато има излишък на азот, съчетан с недостиг на фосфор.
- Прекомерна киселинност на почвата.
- Поливане със студена вода в жегата и други.
Домати без поливане: Не сте чували за подобен трик
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Как да противодействате на гниенето на доматите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Освен с осигуряване на перфектната почва с баланс на веществата в нея, правилна грижа за растенията и правилно поливане, поливайте доматите с разтвор с йод, за да противодействате на загниването. Имайте предвид, че най-честата причина за фитофтора, причиняваща върхово гниене при домати, отглеждани на открито, е прекомерната влага, съчетана с хладно време и много валежи. Калиев перманганат също е чудесно средство за профилактика в този случай.
Пръскане на доматите с разтвор от кисело мляко - ето какво трябва да знаете за него
Поливайте доматите с този разтвор с йод и няма да имате проблем със загниването
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Закупете си йод от аптеката и разтворете 4-5 капки за всеки 10 литра вода, с които ще напръскате растенията. Повтаряйте това на всеки 20 дни и ще се радвате на по-добър добив и по-малко заболявания по доматите ви. Тайната на успеха на йода при борбата с гниенето на доматите се крие в няколко фактора:
- йодът унищожава спорите на фитофтора,
- дезинфекцира и се бори с редица патогени и бактерии,
- безвреден е за хората и растенията,
- унищожава гъбичките, водещи до редица заболявания като късната мана,
- увеличава устойчивостта на доматите към температурни крайности и висока влажност,
- улеснява усвояването на азота в почвата,
- повишава имунитета на растението,
- увеличава добива.
Ползите са безспорно много. Поливайте доматите с йод, разтворен във вода, или се възползвайте от някои от другите рецепти за грижа за доматите с йод, за да се радвате на здрави растения, вкусни, добре узрели и здрави плодове.