Според лекари и специалисти трябва да се ограничи употребата на захар в ежедневието. Дори и да не я използвате много често, да не я добавяте към чай или мляко, да не я поръсвате върху палачинки и да ограничите количеството на съставката в печива, можете да използвате захарта и по други начини у дома. Научете повече за тази интригуваща съставка, за нейните видове и накрая разберете коя необичайна употреба ще ви помогне да разрешите един належащ проблем веднъж завинаги.
Глобалната борба срещу захарта се води от години насам. От различни изследвания става ясно, че само през 2020 средностатистическият европеец е консумирал почти 43 кг от тази съставка. Препоръките на СЗО са ясни – трябва да се стремим количеството на простите захари в диетата да не надвишава 10% от общата ѝ енергийна стойност, а на добавените само 5%.
Докато в диетата захарта се категоризира като ненужна, вредна добавка, която може да бъде заменена с много по-добри и по-ценни съставки, в домашни условия тя може да се използва извън кухнята и там ще работи перфектно.
Още: Как правилно да режете боровинки, така че да получите голяма реколта и едри плодове
Какво представлява захарта?
Трапезната захар е общоприетото наименование на захарозата, въглехидрат от групата на дизахаридите. Среща се под формата на бели или безцветни, малки кристали. Молекулата на захарозата е съставена от две прости захари: глюкоза и фруктоза. Така получената захар има характерен сладък вкус и се разтваря добре във вода. Произвежда се предимно от захарно цвекло или захарна тръстика. Сред често консумираните хранителни вещества тя е източник на енергия, но експертите препоръчват премахването ѝ от диетата, тъй като бялата захар води до затлъстяване и много съпътстващи заболявания.
Необичайни употреби на захар
Още: Как да изберете добри семена за зеленчуци, така че да имате успешна реколта?
Обичаят да се добавя захар към напитките, за да се подобри вкусът им и да се създаде впечатление за сладост, е бил известен още в древността. В Близкия изток се получава от захарна тръстика, която векове наред е била единственият източник на захар. Едва в средата на 18 век започва производството на захар от захарно цвекло.
1. В помощ на цветята
Това е стар трик на цветарите и всички любители на букетите във ваза. Цветята ще издържат по-дълго, ако добавите около половин чаена лъжичка захар във водата. Не забравяйте да добавяте всеки път, когато сменяте водата с прясна. Това ще запази цветята ви красиви. Само внимавайте, когато давате захар на видове като кала, циклама или луковични растения, тъй като тази съставка ускорява тяхното узряване и цъфтеж. Ако искате да го добавите към рязани рози, лилии, гладиоли, карамфили или алстромерии, малко определено няма да навреди.
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
2. Защита от насекоми
Сладкият, бял прах работи чудесно при контролиране на насекоми, хранещи се във вашия дом. Забелязали ли сте, че насекоми са се появили на различни места: дървеници, хлебарки, мушички? Използвайте захарта като примамка, добавете 2 супени лъжици към сода или боракс в съотношение 1:1. Подготвен по този начин капан ще ви позволи по-ефективно да се отървете от миниатюрни натрапници.
3. Захарта като естествена помощ при отглеждането на зеленчуци
Когато отглеждате домати и краставици в домашната си градина, струва си да използвате малко бяла захар, за да приготвите естествено хранително вещество. След като смесите малко прах с вода, ще получите сладък разтвор, който ще подпомогне храстите по два начина - според възрастните градинари захарният хранителен елемент ще помогне на зреещите домати да станат по-сочни и ще подобри вкуса им, а при отглеждането на краставици - ще увеличи добива на растенията.
Още: Тайната на идеалната талия: Тази закуска ще намали апетита ви за захар
4. Захар за почистване на "тревни" петна
Колко пъти сте се борили с петна от трева и изглежда сякаш нищо не ги премахва от изцапаната тъкан? Ако търсите доказано и ефективно средство за петна от зелена трева, използвайте пудра захар. Можете да втриете в петното или да поръсите отгоре и да накиснете в топла вода, за да създадете паста. Оставете за поне 45 минути, за да позволите на активните съставки да подействат. След това просто изперете дрехата на ръка.
Защо на драцената ѝ падат листа? През зимата изисква специални грижи!