Преди настъпването на студеното време градинарите извършват различни дейности, помагащи на овошките, включително и на ябълката, да се подготви за студения сезон. Важно е да запомните, че трябва да обърнете внимание на резитбата и внимателното поливане. Също така си струва да знаете за един трик, който ще ви позволи да окажете значително въздействие върху реколтата през следващия сезон.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Поливане на ябълката преди падането на сланата
Важното е, че хранителният състав трябва да бъде въведен преди настъпването на студеното време. Ако сланата вече е паднала, употребата на състава няма да бъде от полза.
Ще ви трябват десет литра вода, доведете я до кипене и добавете петдесет грама селитра. След това изчакайте, докато продуктът се охлади до оптималната температура.
Дори най-старата ябълка ще дава плодове още 10 години, ако направите това
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
След това полейте ябълковото дърво. За млади дървета една кофа от този продукт може да е достатъчна. Но се препоръчва да изразходвате петнадесет литра тор върху по-старо ябълково дърво. Количеството селитра трябва да се увеличи пропорционално спрямо възрастта на дървото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Освен това има цял набор от дейности, включени в грижите за ябълковите дървета през есента, които трябва да се извършват след прибиране на реколтата, но преди да падне слана. Те включват отстраняване на падналите листа и разкопаване на почвата, приложение на торове, овлажняващо напояване, мулчиране на дървесни кръгове, отстраняване на мъхове и лишеи, оголване на кората, подрязване на клоните, варосване на стволовете, третиране срещу болести и неприятели, покриване на ябълковите дървета.
Всеки етап от тази работа е важен за ябълковата градина. Ако грижите за дърветата се извършват редовно, тогава някои точки могат да бъдат пропуснати. Ако градината е запустяла, дърветата са болни, а реколтата е оскъдна и плодовете са болни, тогава спешно трябва да извършите всички тези процедури. Есента е най-доброто време за това.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Падналите листа предпазват корените на дърветата от замръзване през зимата, задържат влагата в почвата, долният слой изгнива и е допълнителен тор. Това е правилно, но не и за овощни дървета.
Беритбата на листата се извършва след края на падането на листата. Листата се изгарят само ако дървото е било много болно тази година. Ако дървото е здраво или болестта е била предотвратена на ранен етап, тогава събраните листа могат да се поставят в купчина компост. Периодът на узряване на компоста е 2-3 години. Температурата в компостната купчина е висока, около 50°. Гъбичните спори умират до узряването на компоста. Ако сте решили да използвате паднали листа, добре е да са третирани с фунгициди.
Още: Засадете тези зеленчуци под ябълката и реколтата им ще бъде по-богата от всякога