За да отглеждате домати, които дават месести и вкусни плодове, трябва да положите много усилия. Но в крайна сметка трудът си заслужава, ако получите богата реколта от сочни, вкусни домати. Градинарите обаче често правят грешки, в резултат на което не успяват да приберат желаната реколта. В случая най-често допусканите грешки са 3 на брой. Те често се оказват фатални и в резултат на това лишават градинаря напълно от реколта.
Какви са грешките при отглежданена домати и как да ги избегнем?
Грешка номер 1 - прекалено питателна почва. Доматите не харесват този вид почва. За да се избегне излишък на хранителни вещества, не трябва да се добавя оборски тор, включително през есента. С излишък от хранителни вещества доматите ще растат по-активно на зелена маса, докато плодовете ще бъдат разочароващи поради недостига на достатъчно хранене.
Засаждане на разсад от домати: Как да изчислите правилно кога е най-подходящият момент за това
Грешка номер 2 - прекомерно поливане. То също е вредно за доматите, а през първите 2-3 седмици от засаждането изобщо не е необходимо да се поливат растенията. За този период им е достатъчна водата, която сте налели в дупките при засаждането. Поливането трябва да е умерено, докато започнат да се връзват плодовете на първата чепка. Не позволявайте обаче почвата да изсъхне, за да не спре растежът на растенията и цветята да не опаднат. Когато плодовете започнат да набъбват масово, можете да увеличите поливането.
Грешка номер 3 - прехранване с азот. Избягвайте излишната употреба на азотни торове. Факт е, че азотът стимулира растежа на зелената маса, докато плодовете, напротив, ще бъде много скромни за сметка на обилната зелена маса.
Засаждане на разсад от домати 2025: Кои са най-добрите дати
Изисквания към почвата за отглеждане на домати
Те растат добре в голямо разнообразие от почви, стига да има подходящ дренаж. Растението обаче расте най-добре в средно песъчливи почви с подходяща аерация и дренаж. Растението е чувствително както към суша, така и към влага. Оптималното ниво на pH е между 6 и 6,5.
Основната подготовка на почвата започва няколко седмици преди засаждането на разсад. Фермерите премахват остатъците от предишни култури и плевелите и обработват добре почвата на дълбочина 60 см (23,6 инча).
Кога и как да засадите разсад от домати за богата реколта през лятото
Оранът насища почвата с кислород и също така създава подходящи условия за оттичане на водата от повърхността на почвата. В същото време фермерите премахват камъни и други нежелани материали от почвата.
След една седмица много фермери прилагат основен тор, като добре угнил оборски тор или синтетичен търговски тор, винаги след преглед на резултатите от своите почвени тестове и винаги след консултация с местен лицензиран агроном. Повечето фермери добавят торове в същия ден като обработката на почвата. Някои производители предпочитат да прилагат тор само през линиите на засаждане, докато други го прилагат в цялото поле. Разбира се, първият метод е по-икономичен.
Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
На следващия ден е препоръчително да инсталирате система за капково напояване. На следващия, не по-малко важен етап (особено за страни с нестабилни температури на почвата) се полага пластмасов филм. Много производители използват черен или зелен филм, който пропуска инфрачервена светлина. Филмът се използва, за да се гарантира, че температурата в корените на растението е винаги в желания диапазон (>21°C ), а също така елиминира възможността за покълване на плевели.
Фермерите обикновено предпочитат да поливат доматите си рано сутрин или късно вечер. Моля, имайте предвид, че поливайки листата, вие причинявате болести в растението. Никога не забравяйте, че високата влажност е отлично условие за развитието на голямо разнообразие от болести по растенията. От друга страна, растенията, изложени на воден стрес, са по-податливи на инфекции.
В повечето случаи се използва система за капково напояване. Много производители използват няколко или един капкомер с диаметър 12-20 mm. Те могат да осигурят водоснабдяване от 2-8 литра на час.
Как да отгледате вкусни домати - доказани съвети от опитните градинари