Розите страдат често от черни листа и много градинари не знаят на какво се дължи това. Причината е патогенът Diplocarpon rosae, който е вид гъбички. Най-често заболяването се проявява през лятото и есента.
Още: Кой е най-добрият тор за доматите
Още: Сега е най - доброто време за пресаждане на петуниите
Първите симптоми са червеникаво-черни петна с лъчиста структура по горната повърхност на листата. Те се разрастват и дори се сливат. Рядко, но се срещат и по стъблата. Скоро след появата им листата на розите започнат да пожълтяват и окапват преждевременно. Провокира се развитието на пъпки, но растението вече е прекалено изтощено. В резултат на това то дори може да не презимува.
Болестта остава активна в окапалите листа, останалите по растението и повредените леторасти. Гъбичките са слаби паразити и обикновено засягат отслабнали растения. Причината за това може да бъде лош подход на грижи към самите растения, не добра вентилация на помещението, където се намират и съответно задържане на вода. Топлата среда и влагата благоприятстват за развитието на различни патогени, но също така отслабват имунитета на растенията и те са по-податливи на инфекции.
6 сорта рози, които радват с пищен цъфтеж цяло лято
Още: Стъпка по стъпка: Как да засадите лавандула в градината си
Още: Проста процедура, която никой не помни за големи и здрави глави чесън
Ако пък отглеждате розите навън, но около тях има плевели или бурени, то също може да бъде причина за задържане на болестта. Те се проявяват като резервоар и колкото да третирате самото растение, отново го нападат и съответно разболяват.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Евтината подправка, която прави чудеса с вашата градина
Как може да се излекува болестта?
Към нея можете да подходите по различни начини, но на първо място трябва да изрежете и отстраните всички заразени листа и да ги изгорите. Ако пропуснете това, то болестта ще се върне отново на пролет.
Към това унищожаване, някои градинари прибягват и до пръскане с различни препарати. Те могат да бъдат на химическа основа, но има и такива, които са изцяло от билки. Хубаво е да третирате първоначално гъбичките с химически препарати и цинк, тъй като този патоген е упорит и билковите няма да бъдат толкова ефективни.
Още: 3 сорта рози, които трябва да имате в градината си
Още: За мързеливи градинари: 7 цветя, които сами се самозасаждат
Ето как да си отгледаме рози за 1 седмица у дома
Ако върху розата има и жълти листа, то можете да използвате и биологични агенти в допълнение, за да се справите по-бързо с инфекцията. Преди обаче да направите каквото и да е, то трябва да почистите растенията от всички болни листа и да наторите почвата със съединения, богати на мед. Тя има противовъзпалително и противогъбично действие и ще помогне за разрешаване на проблема в дълбочина.
Като превенция за заболявания, то трябва да почиствате редовно тревните си площи. Навременната резитба, подхранване и борбата с плевели също е крачка към това да имате здрави и красиви рози. Хубаво е да третирате розите така, както и овощните растения. Това ги предпазва не само от гъбички, но и от други патогени.