Някои хора са покрили всички възможни кътчета в дома си със саксии, саксии и още саксии. А на балкона има и сандъчета за летни цветя. Предлагаме да обмислите кой и къде е най-добре да се настани за лятото и възможностите за комбиниране в ограниченото жилищно пространство.
Стайни цветя на балкона
Стресът е полезен за растенията. Не критично, разбира се, но умерено. По време на стрес растенията започват да произвеждат различни вещества, за да противодействат на същите тези стресове, укрепвайки собствения си имунитет. В същото време е препоръчително да избягвате силен стрес. Полезно е да извадите растенията в меко, облачно, време без вятър, ако пространството е открито. Ако е затворено, вятърът няма значение.
Още: Тайната на пищния цъфтеж: Как да се грижите за хортензиите през април
Важно е да се вземе предвид ориентацията на балкона. Само някои стайни растения ще оцелеят в южната част на открито: сукуленти, драцени, кактуси, цикади, замия, пеларгонии и други обитатели на сухите райони.
Ще е необходимо да се вземе предвид възможността за силен вятър и да се осигури стабилност на саксията. Ще трябва да ги поливате почти всеки ден. Или дори два пъти на ден. Мощната фотосинтеза ще изисква много вода. Поставянето на растения не поотделно, а възможно най-близо ще направи престоя им на открито (или полузатворен) по-удобен. Би било добра идея да покриете почвата с камъчета - те ще кондензират влагата при промяна на температурата.
Остъкленото южно пространство, като същевременно осигурявате влажност, е подобно на оранжерия. В най-горещото време ще е необходимо да се осигури засенчване или дифузия на светлината. За тази цел градинарите използват засенчващи мрежи; леки завеси, щори или плътен тюл ще бъдат подходящи за балкона. Овлажняването е жизненоважно: контейнери с чакъл или декоративни камъни, пълни с вода.
В този случай много растения от горещите субтропици могат да се чувстват комфортно там - бугенвилия, олеандър, палми, фикуси, грудкови и вечно цъфтящи бегонии, пасифлора. Редовното проветряване е от съществено значение. Застоялият въздух в малък обем при високи температури значително допринася за развитието на всякакви заболявания. И появата на различни вредители.
Още: Какви растения да засадите през април? Ето 5 чудесни идеи
Най-удобни са балконите с източно, западно и югоизточно изложение. Там могат да се преместят всички светлолюбиви растения. И дори устойчиви на сянка - в онези ъгли, където прякото слънце достига само сутрин или вечер. Груповото разположение тук също е по-подходящо: влажността на въздуха ще бъде по-висока и ще има известна защита от вятър или течение.
Северната ориентация е идеална за тропически и субтропични горски растения. Които в природата растат под короните на дърветата и нямат шанс да излязат на пряко слънце. Това са папрати, аспидистра, аукубас, зеленолист бръшлян, цисус, мирта, евонимус, мурая.
Дифенбахия, епипремнум, филодендрон, еухарис, орхидеи, антуриуми и сенполии ще се чувстват добре в затворени пространства със северно изложение. Те не обичат течения и забележими температурни промени. При липса на слънчева светлина патогенните микроорганизми бързо стават необуздани.
Цъфтящи едногодишни
Още: Закъснели сте с разсада? Тези 3 съвета ще ускорят покълването на семената
Северният балкон значително ограничава гамата от цветя, но също така може да бъде направен ярък и обилно цъфтящ.
Ароматният тютюн расте добре на сянка. Компактните сортове няма да растат по-високи от 30 см, те се разклоняват добре, цъфтят обилно, а сортът Perfume Deep Purple F1 също е ароматен. Виола (теменуга), калцеолария, мимулус, лобелия, торения не само понасят сянка, но и я предпочитат.
За южните и югозападните балкони изборът също не е особено голям поради силната топлина през деня и прохладата през нощта. Температурните разлики са доста големи.
Следните ще растат добре:
Още: Внимавайте с тях: 10 отровни растения, които може би имате в градината
- тученица, петунии (средни и дребноцветни сортове),
- ешшолция,
- ниско растящи невенчета,
- нискорастящи гайлардии,
- кермек,
- карамфил,
- здравец.
Поливайте всеки ден или дори два пъти на ден.
Удобните югоизточни, североизточни и северозападни балкони ви позволяват да засадите всички изброени растения. В допълнение към тях - настурции, алисум, агератум, брахикома, немезия, нискорастящи астери и цинии, джуджета далии, колеус от семена или резници.
Следните са много подходящи за вертикално градинарство: ипомея, тунбергия, калистегия, кобея, настурция и сребърна дихондра. В допълнение матиола, джуджета, хелиотроп, сурфиния, карамфил, особено сортът „Дъх на любов“, ще помогнат за ароматизиране на пространството.
Още: 5 впечатляващи растения, които да засадите през април за пъстра лятна градина
Яркост не означава непременно цветя. Опитните градинари знаят, че пъстрите растения могат да се конкурират с цъфтящите растения по отношение на зрелищността. Между другото, манголдът може да служи и като привлекателна зеленина, а можете също да откъснете листата за салата.
Как да ги съчетаете?
Повечето растения изглеждат по-добре в композиции, отколкото самостоятелно. Красиво цъфтящите изглеждат значително по-добре на равен фон, изправените – в компанията на висящи или пълзящи. Зеленината, както и в природата, е неразделна част от композицията. Ако растенията изпълнят пространството с лек и ненатрапчив аромат, тогава дзен на балкона е гарантиран.
По-удобно е да съставяте и подреждате композиции, когато всяко растение има свой собствен контейнер. Ако по една или друга причина растението се разболее или не се вписва в общата картина, лесно е да го замените. Пространството между саксиите в общ контейнер може да бъде запълнено с мокър мъх, експандирана глина или кокосови влакна. Поддържането и осигуряването на влажност на балкона е приоритетна задача.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градински задачи през април
За хармонично възприятие е препоръчително да направите композиции в една цветова схема (жълто-червено-оранжево, лилаво-розово, сребристо-синьо-светло синьо) или едноцветни (композициите с бели цветя са много красиви и елегантни) и разредете всичко това със зелено.