Добивът от отглеждане на дръвче е важен, тъй като всеки градинар се надява на много плод, който да се отплати за вложените средства и труда. За да е богата реколтата, са нужни не само усилия, но и познания. Опитните градирани знаят с какво се пръскат дръвчетата и какви адекватни грижи следва да се полагат за тях, за да дават богата реколта. Ще ви споделим техния опит с какво се пръска синята слива при заболявания и за богата реколта.
Ползите от сините сливи
Преди да открехнем завесата на градинарите с опит и да ви разкрием с какво се пръска синята слива, нека си припомним ползата от консумацията на този плод и защо се стремим да го отгледаме. Бедни на калории, удачни за включване в режим за отслабване, съдържащи съвсем малко въглехидрати, но богати на витамини и минерали, сините сливи доказано са полезни за здравето. Само 100 гр. от вкусния плод задоволяват около 10% от дневните нужди на организма от витамин С, К и А. Сините сливи са полезни за:
- нередовно изхождане и запек, благодарение на съдържащия се в тях сорбитол, притежаващ естествени слабителни ефекти,
- неутрализиране на свободните радикали и превенция на сърдечни заболявания и диабет, благодарение на съдържащите се в тях полифеноли, които имат мощен противовъзпалителен ефект,
- намаляване на нивата на кръвната захар.
Ползите за здравето от сините сливи, за които дори не подозирате
Как да се радваме на по-добър добив, ако имаме дръвче?
От едно дърво градинарите с опит могат при правилни грижи да добият до 40 кг. плод. За да постигнат това обаче, те добре знаят с какво се пръска синята слива и кога, за да ражда здрави и качествени плодове.
1. Помощ при гъбички
Дори сортът, който отглеждате, да е устойчив, както и да полагате засилени грижи, понякога това не е достатъчно и дървото се нуждае от пръскане, за да имате добър добив. След опадването на листата те се изгарят, болните клони се премахват, изсъхналите върху клоните сини сливи също, а овошките и почвата под тях се пръскат с 3-процентов бордолезов разтвор. Това ще помогне на дръвчето да се възстанови, ще го излекува от гъбичките и ще позволи добра реколтата на следващата година. Опитните градинари ви съветват, когато дръвчето е страдало от гъбички, да не пропускате и пролетното пръскане, което следва да е със Сигнум (60 грама на декар). Защо е важно да изгорите опадалите от дърветата листа? Гъбичките живеят в шумата през зимата и през пролетта лесно заразяват новите свежи листа. Унищожаването на старите и болни листа е чудесен начин за превенция на гъбичните заболявания заедно с пръскането.
Чудесата на ботаниката: Възможна ли е кръстоска между слива и кайсия?
С какво друго може да пръскате синята слива за добър добив?
Не пропускайте борбата с вредителите. БИ-58 (0,1%) през пролетта е удачен помощник в тази битка.
2. Помощ при сливовоплодов червей
Ако гадинката е нападнала дръвчето ви, трябва да действате бързо, тъй като плодовете окапват преждевременно, с лошо качество са, а и добивът е значително намален. И тук пръскането следва да е придружено от унищожаване на опадалите плодове, а за самото пръскане, което следва да направите 2 пъти през юли през 14 дни, може да се доверите на гардона 75 НП – 0.1%, Агрия 1050 – 0.15% или друг избран препарат. Агрията и събирането на окапалите плодове ще ви помогнат и ако имате работа със сливова оса.
3. Чернилка
Това е друга опасна болест по сините сливи, която влияе негативно на добива. За да предпазите и излекувате дървото градинарите с опит препоръчват пръскане с 1% бордолезов разтвор в края на месец май и отново месец по-късно.