Не само, за да са сочни и вкусни, но и да издържат по-дълго, късните ябълки трябва да се приберат в подходящия момент. Той обикновено е в периода от септември до началото на ноември. Но в случая е важно да се определи с точност, защото всяка допусната грешка може да е пагубна за реколтата.
Още: Тези сортове домати дават най-богата реколта
Още: Какво ТРЯБВА да засадите до ягодите?
Късните ябълки може да се съхраняват до прибирането на новата реколта, но само при условие, че са прибрани навреме. В случая не само студът, но и слънцето може да нанесе щети на добивите.
Ето защо опитните градинари винаги закачат това на клоните на овошките преди зимата
Щети от слънцето и студа за реколтата на късните сортове ябълки
Много горещото лято и необичайно топлата есен оказват негативно влияние върху качеството на късната реколта от ябълки. Плодовете не само узряват на клона, но и стават презрели.
Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне
Още: За богата реколта от домати: Сложете това в дупката при засаждане на разсада
Има знаци, които издават красноречиво, че ябълките няма да издържат дълго на съхранение. Един от тях е, че плодовете придобиват цвят бургунди и дори горният слой на пулпата в случая е оцветен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Необходимо е ябълките да се приберат в момент, когато те все още не са напълно отделени от клона.
Ако не искате да варосвате овошките, просто направете това и ще постигнете същия ефект
Вторият, по-надежден знак е цветът на семената. Време е за прибиране на реколтата, когато те започнат да потъмняват. Това означава, че процесите на натрупване на полезни вещества са започнали. Този период е най-подходящ за прибиране на късни ябълки. Процесът на зреене, който е започнал, ще бъде завършен по време на съхранение на плодовете при температура от 0 до +5 ° C.
Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега
Още: Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар
Ако краят на лятото и началото на есента са влажни и прохладни, тогава трябва да се действа до коренно различен начин. В случая градинарите изчакват подходящия момент до края на октомври или началото на ноември.
Как е правилно да се варосват овошките - ето каква е тайната на опитните градинари
Краткотрайните студове, последвани от повишаване на температурата от +1 до +5 ° C, се считат за безопасни за късните сортове. За късните сортове ябълки са пагубни продължителни студове от -2 ° C. Затова преди температурата да падне под тези стойности, реколтата трябва да се прибере.