Отглеждането на лавандула в градината е истинско удоволствие, но за да се насладите истински на нейното изобилие и интензитет на аромат през целия градински сезон, трябва да се грижите за растението и да осигурите подходяща грижа.
Ако лавандулата изобщо не се подхранва, тя няма да бъде устойчива на болести, нападения от вредители и температурни промени. Следователно, растенията често се разболяват. Не чакайте - действайте сега!
Кога да засадим лавандула и как да я отглеждаме?
Какво харесва лавандулата и къде да я засадите?
Всички лавандули предпочитат слънчеви места, но могат да понасят лека сянка. Те растат най-добре в добре дренирана, алкална почва. Трябва да добавите шепа вар към кисела почва преди засаждане, което ще насърчи растежа им.
Лавандулите растат добре в саксии, което често е единственият начин да ги отглеждате в райони с висока влажност или лош дренаж.
Растението не понася влага и въпреки че френската или назъбената лавандула са по-малко взискателни, те също ще бъдат по-красиви в умерено суха и пропусклива почва.
Превърнете обикновените лавандули в необикновени лилави топки - не забравяйте да добавите тор!
Торенето на лавандула е дейност, за която много хора забравят или дори умишлено пропускат, тъй като това е растение с ниски изисквания към хранителни вещества, което вирее дори в бедни почви. Освен това страхът от преполиване и прекалено бързо отглеждане на растения кара хората да намалят количеството на тора или да го пропуснат напълно.
Лавандулата е най-добре да се тори с натурални продукти. Това не е въпрос само на екология, но и на практичност. Органичните торове проникват по-бавно в почвата, осигурявайки на растенията постоянен достъп до хранителни вещества без риск от пренасищане и увреждане на нежните лавандулови корени.
Любимите ми торове са компост и угнил или гранулиран оборски тор, чието редовно прилагане значително подобрява структурата на почвата, повишава нейното плодородие и подобрява дренажа.
Как да си захванем лавандула в градината?
Кога и как да торим лавандулата?
Най-добри резултати се постигат при торене през пролетта и за предпочитане точно преди началото на вегетационния период, който е март-април.
Дори и да сте пропуснали този път, дори сега добавянето на компост или угнил оборски тор ще ви позволи да се насладите на дълъг и обилен цъфтеж на лавандула до есента!
Лавандулата не се нуждае от много торове - обикновено е достатъчно леко обогатяване на почвата около растенията веднъж годишно.
Този метод не само осигурява на лавандулата основни хранителни вещества, но също така помага да се поддържа влажността на почвата и да се намали растежа на плевелите.
Действие на органичния лавандулов тор
Ефектът от използването на органични торове се забелязва почти веднага. Лавандулата понася по-добре сушата, а цветовете й стават по-големи и по-богати на цвят. Здравите растения също така привличат повече пчели и други полезни насекоми, което допълнително допринася за биоразнообразието на градината.
Използването на естествени торове при отглеждане на лавандула е лесен и ефективен начин да поддържате градината си ухаеща божествено през цялото лято. Не забравяйте, че всяко растение във вашата градина заслужава да расте в здрава, питателна почва и особено лавандулата ще ви благодари за грижите и естествения подход към торенето.