Градинарите с опит използват не само хранителни отпадъци ( утайка от кафе, картофени кори, люспи от лук, яйчени черупки и др.), но и някои храни като тор. Пример за това е торът от хляб, който те използват за торене на краставици и домати. Може да се използва не само пресен, но и стар хляб, както и други хлебни изделия като бисквити или крекери, но те не трябва да бъдат прекалено солени.
Още: Как трябва да подредим зеленчуците в градината
Още: Кои зеленчуци съдържат най-много фибри
Как да приготвим тор от хляб за торене на краставици и домати?
Ще трябва да напълните всеки подходящ съд със сух хляб до 2/3 от обема му. След това залейте с топла вода и покрийте съда с капак, оставяйки го на топло за две седмици.
Само опитните градинари не изхвърлят връхчетата на доматите
След като инфузията ферментира, тя трябва да се филтрира и полученият разтвор да се разреди с вода в съотношение 1:10. Към тази смес може да добавите чаша дървесна пепел. Но след филтриране концентратът от пепел от хляб се разрежда пет пъти.
Още: Как се прави засаждането на лалета през април
Още: Какво задължително се сее през април
Доматите и краставиците трябва да се торят с този разтвор по време на цъфтежа и появата на плодниците. За един корен краставици ще са необходими 0,5 литра готов тор. Доматите изискват около литър от този тор за всеки корен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта
Торенето се извършва след поливането, след което поливането се повтаря с чиста вода и почвата се разрохква. Интервалът между храненията е 10 дни. Градинарите с опит твърдеят, че ползите от тора с хляб са очевидни и всичко това се дължи на факта, че в него се съдържа мая. Но скептиците не вярват в силата на маята като хранително вещество и също напомнят, че при печене тя губи свойствата си и става още по-малко ефективна като тор.
Експертите напомнят също, че народните средства не могат да заменят минералните и дори органичните торове.
По отнишение на маята старите градинари считат, че тя е ефективен тор. Тя е богата на витамини, микроелементи и аминокиселини, които подпомагат здравословния растеж на растенията и повишават добива им.
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
Още: Ръководство на хитрите градинари за обилен цъфтеж на теменугите
Маята съдържа витамини от група В, аминокиселини и микроелементи, които са от съществено значение за здравословния растеж на растенията. Подхранването с дрожди спомага за по-доброто усвояване на хранителните вещества и укрепва имунната система на растението.
Маята съдържа цитокини, които насърчават активното делене на клетките и ускоряват растежа на растенията. Това е особено важно за доматите и краставиците, които се нуждаят от бърз растеж и развитие, за да осигурят качествена реколта.
Подхранването с дрожди насърчава образуването на голям брой яйчници и плодове. Благодарение на подобреното хранене и стимулиране на растежа, доматите и краставиците могат да дават по-големи и сочни плодове.
Връзване на доматите - ето как е правилно да се прави