Прибирането на реколтата от лук обикновено започва през последната третина на юли. Важен съвет, който всеки градинар трябва да запомни е, че не трябва да избързва с прибирането на луковици за съхранение. Първо, главите трябва да се подготвят по определен начин. Ако това не бъде направено, реколтата едва ли ще има дълъг срок на годност.
Още: Тези сортове домати дават най-богата реколта
Още: Какво ТРЯБВА да засадите до ягодите?
Как да приберем лука правилно?
Но първо място всеки градинар трябва да знае как точно трябва да прибере реколтата от популярната градинска култура. В крайна сметка това също е много важно за нейното дългосрочно съхранение.
Поръсете лехите на лука с това през юли за богата реколта
Първо, процедурата трябва да се извършва в определено време на деня и при определени метеорологични условия. Идеалният вариант е през деня, ярко слънце, без валежи.
Изкопаването на луковиците трябва да се извършва възможно най-внимателно. Ето защо, когато извършвате процедурата, препоръчително е да използвате лопата или вила. След прибиране на лука градинарят трябва да подреже стъблата. В този случай е препоръчително да се оставят само няколко сантиметра от тях към главите.
Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне
Още: За богата реколта от домати: Сложете това в дупката при засаждане на разсада
Трик за увеличаване на срока на годност на лука
Всеки градинар трябва да приложи едно действие, което ще направи лука по-издръжлив. Благодарение на неги луковиците няма да изсъхнат. Събраните зеленчуци трябва да се оставят на слънце или на сенчесто място за около седмица - докато люспата стане достатъчно твърда. Периодично ще трябва да обръщате лука. Тази процедура е необходима, за да се гарантира, че главите ще са изсушени равномерно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
На сутринта главите ще трябва да се прехвърлят на място, добре осветено от слънцето. А вечерта лукът трябва да прибере. Когато периодът на сушене приключи, премахнете стъблата и корените от луковиците.
Проверете всяка глава за гниене или други дефекти. Отрежете всички повредени части, за да избегнете заразяване на другите глави. Уверете се, че повърхността на всеки зеленчук е суха и чиста.
Сортиране - разделете лука на групи според тяхната зрялост и цялост. Луковиците с тънка и мека обвивка се развалят по-бързо, затова те се консумират първи. Избягвайте плътно опаковане и поставяйте лука в кошници, кутии или торби с отвори за циркулация на въздуха.
Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега
Още: Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар
При какви условия се съхранява най-добре лукът?
На стайна температура и в хладилник лукът може да се съхранява около 2 до 3 месеца. И ако поставите зеленчуците на хладно и сухо място, периодът ще се увеличи до 6 - 8 месеца. Срокът на годност на лука се влияе от няколко фактора.
Влажност - лукът трябва да се съхранява правилно на сухо място, тъй като излишната влага причинява бързо гниене на зеленчуците. Оптималната влажност е 65-70%.
Температура - ако температурата е твърде висока, луковиците ще започнат да поникват; ако температурата е твърде ниска, те ще се влошат. Оптималната температура за доброс съхранение на луковите е от +7 до +13 °C.
Излагането на пряка слънчева светлина може да доведе до загуба на влага и влошаване на качеството на лука.
Вентилация - трябва да изберете място, където въздухът може да циркулира свободно около кутиите с лук. Това ще предотврати натрупването на влага върху реколтата.
Поръсете лука с това и ще забравите за луковата муха