Розите са много атрактивни, но в същото време доста капризни цветя. Те се нуждаят от правилната грижа, за да се насладите на буйния им цъфтеж през лятото. Особено важно е да се погрижите за тях с подходящо и навременно торене.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Преди и по време на цъфтежа те се нуждаят от постоянно и правилно хранене. И за това трябва да изберете добри торове и правилното количество от тях - тогава не само ще получите много пъпки, но и ще забележите, че те няма да изчезнат от храстите през целия сезон.
Минерални торове за розата
Когато розите едва започват да цъфтят, трябва да приложите пълноценно торене. Ето защо от началото на юни е необходимо да се прилагат минерални торове на всеки 10 дни. За да направите това, можете да редувате органични торове с минерални торове и тогава определено ще получите добър резултат.
Варосване на розите - трябва ли да се прави
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Много градинари считат, че калиево-фосфорните съединения са добър избор. За да приготвите такъв разтвор, трябва да смесите 10 грама селитра, суперфосфат и калиев сулфат и да разредите тази смес в 10 литра вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Розите се нуждаят от калий през периода на пъпкуване и цъфтеж, тъй като този елемент е отговорен за общото състояние на растението. От друга страна, фосфорът може да укрепи кореновата система и да осигури по-добро качество на цъфтежа. Можете обаче да използвате други елементи за хранене - например манган, благодарение на който цветът на цветята ще бъде по-ярък. Можете също така да използвате желязо и бор - тогава растенията ще бъдат по-малко податливи на различни заболявания.
Пепел и пилешки тор
Веднага след като подхранвате розите с минерални торове, трябва също да полеете храстите с инфузия на оборски тор, разреден с вода в съотношение 1:10, или пилешки изпражнения (1:20).
Суперфосфатът и пепелта също се добавят към органичните торове за допълване с фосфор и калий.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Не забравяйте да предпазите храстите от болести и вредители - например черни петна и брашнеста мана. Пепелта ще помогне тук. Просто трябва да намокрите храстите с вода и да ги поръсите с пепел. След час можете да го измиете с обикновена вода.
Относно поливането през първия месец на лятото розите се нуждаят от много често и обилно поливане. Но в случая водата не трябва дса попада върху листата.
Как да отгледате роза от букет?