Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрият тор за малините през юни е този

30 май 2024, 16:23 часа

Юни е времето за торене на малини. Набавянето на важните хранителни вещества увеличава възможността за прибирането на максималната реколта. Дали е време да наторите малините през юни, може да разберете по външния вид на насажденията. В случая се избира между два тора - всеки един от тях е най-добрият избор в конкретна ситуация.

Торене на малините през юни

Ако, например, те имат големи, наситено зелени листа, това е индикатор за излишък на азот. В този случай растението трябва да се подхрани с калий. Този тор ще стимулира цъфтежа. Работният разтвор се приготвя от 2 супени лъжици минерален тор, разтворен в кофа с вода. Ако малиновите листа падат и самите те имат избледнял оттенък, това означава, че растението не получава достатъчно слънчева светлина и азот. В този случай можете да използвате нитроамофоска - шепа тор на 10 литра вода.

Най-добрият тор за едри и сладки малини се приготвя с 3 лъжици от това

Но си струва да запомните, че торенето трябва да се извършва върху предварително навлажнена почва. Ако почвата е суха, трябва да я напоите с обикновена вода и да изчакате, докато влагата се абсорбира.

Грижи за малините през юни

Важно е да поливате малините и да разрохквате почвата. Ако се появят признаци на заболяване, лечението трябва да се извърши с конкретния препарат. Храстът не може да се нарече непретенциозен в грижите. Изисква обилно и най-важното редовно поливане. Няма нужда да пестите вода; малините обичат добре навлажнена почва.

Същевременно малините не понасят стагнация на влага, но също така не трябва да ги оставяте да страдат от прекомерно засушаване. Съсредоточете се върху времето, количеството на валежите и степента на насищане с влага. Ако дълго време не е имало дъжд и слънцето пече силно, тогава малините започват да изсъхват, това може да причини смъртта на корените. Трябва да поливате в корена поне 2 пъти седмично и внимателно да наблюдавате състоянието на храста.

Застоялата вода или сухата почва оказват пагубен ефект върху реколтата от ягодоплодни. Начин за поддържане на баланса на влагата е мулчирането. Този метод предотвратява прекомерното изпаряване на водата и подобрява структурата на почвата.

Също така през юни издънките, високи над метър, трябва да бъдат подрязани с няколко сантиметра. Ако тази процедура не се извърши, тогава:

  • плътността на издънките пречи на нормалния растеж на малините;
  • наситеността на цвета се губи, плодовете ще растат безвкусни;
  • обраслите клони са идеална среда за размножаване на насекоми вредители;
  • в гъсто растящ малинов храст гъбичните заболявания се предават бързо;
  • новите издънки страдат от липса на светлина и хранителни вещества и може да не оцелеят през зимата.

5 техники за супер реколта от малини: ще събирате плодовете в кофи

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес