Тревната площ трябва да бъде, поне по принцип, витрина на градината и добро място за активно прекарване на времето. За съжаление се случва да не е особено естетична или дори да плаши с външния си вид. Много често се причинява от грешки, допуснати по време на засяването на райграс.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Кои от тях са най-често срещаните и сериозни?
Този вид трева има високи хранителни изисквания, вода и светлина. Това се дължи от необходимостта от честа регенерация след редовно косене. Ето защо е толкова важно да изберете правилното място и правилно да подготвите почвата. Освен това при засяването могат да се допуснат много други "технически" грешки.
1. НЕПРАВИЛЕН ПОДБОР НА СМЕСТА
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Отделните продукти се различават по качество, състав и пропорции на отделните видове. Често срещана грешка е изборът на най-евтините смеси или трева, които не съответстват на мястото и почвата (например универсални на сухо и често използвано място). Ето защо, когато избирате, си струва да обърнете внимание на това. В същото време е необходимо да се вземе предвид фактът, че тревите за сенчести места действително са по-подходящи в полусенчести зони. На пълна сянка, особено с дървета и храсти, е по-добре да се откажете от тревата, например в полза на по-устойчиви сенчести трайни насаждения (зеленика, дъбовиден, обикновен бръшлян, блатна трева). Добрата тревна смес съдържа поне три вида. Това придава на моравата по-добър вид, здравина и издръжливост.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
2. НЕРЕДОВНА СЕИТБА
В миналото райграс (и не само) се сееше ръчно, което изискваше известна практика и прецизност. Днес въпросът е много по-лесен, защото можете просто да използвате сеялка. Въпреки това все още има грешки, така че тревата расте неравномерно и веднага се появяват празни петна върху млада морава (не само поради липсата на кълняемост на някои семена). В този случай бързината е най-виновна. Сеитбата със сеялка трябва да се извършва бавно, с ходене. Засява се два пъти - напречно. За да стане сеитбата още по-равномерна, семената трябва да се смесят с пясък в сеялката. След сеитбата семената се засипват леко с пръст (например с обратната страна на гребло) и отново се валцуват.
3. НЕПРАВИЛНА ДАТА НА СЕИТБА
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Тревата теоретично може да се засява през целия период на сеитба - от ранна пролет до късна есен. Трябва обаче да вземете предвид климатичните условия и хода на времето. Засяването през лятото е възможно, но изисква редовно напояване. Това е обезпокоително и може да причини проблеми. Разсадът е чувствителен към изсушаване и сеитбата през такъв период може да се счита за грешка. Оптималните климатични и влажни условия обикновено са през април, май, септември и началото на октомври. Това са оптималните срокове за засяване.
4. ОСТАВЯНЕ НА НЕРАВНОСТИ НА МОРАВАТА
Както бе споменато по-горе, мястото трябва да бъде изравнено преди да поставите тревата. След сеитба могат да се образуват неравности. Следователно винаги трябва да се прави допълнително валцуване. По този начин не само повърхността ще бъде изравнена, но и семената ще бъдат притиснати. Поради факта, че са покрити с пръст, семената по-рядко се изяждат от птиците и не се разнасят от вятъра. Тази дейност се извършва при сухо време и земята не трябва да е мокра.