Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лунен календар за градинари от 8 до 14 юли 2024

08 юли 2024, 10:40 часа

Юли е любимият месец на градинарите, защото тогава започва прибирането на реколтата от повечето градински насаждения. Но наред с това има и други дейности, коиро трябва да се извършват през този период в градината. В допълнение към новолунието и пълнолунието има дни, когато е по-добре да не се занимавате със засаждане в градината. Ето какво трябва и не трябва да се прави в градината 8 юли до 14 юли, според лунния календар.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Лунен календар за градинари от 8 до 14 юли

8 юли - това е времето на нарастващата луна, когато е възможно да се третират зелените площи срещу болести и вредители. В този случай основното е да не се използват химикали, тъй като това е период на активното образуване на плодове.

Защо опитните градинари поръсват лехите с елда

9 юли - времето е неблагоприятно за работа с растения. Такъв ден на нарастваща Луна в знака Лъв се случва доста рядко и днес е по-добре да не работите в градината.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

10 юли - по това време можете да се борите с вредители и да лекувате болести. Можете също така да планирате работа за определени видове култури, например за хълмиране на картофи.

11 юли - можете да продължите работата, която сте започнали предишния ден.

12 юли - можете да торите с органична материя. Счита се за подходящ период за подхранване на бобови растения. Можете да добавите компост или хумус под тях. Тези дейности могат да бъдат завършени до 14 юли. Според лунния каледар дните от 12 до 14 юли са подходящи за торене в градината. 

Освен репичките и зеленолистните започват да зреят първите краставици, тиквички, бобови растения, карфиол, горски плодове и др. Важна задача през този период е грижата за плодоносните култури. Необходимо е да им се създадат условия за получаване на добри добиви. В случая става въпрос за поливане, плевене, разкопаване и навременно торене.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Обърнете внимание на промяната в цвета на листата и деформацията на плодове. Всичко това са признаци на хранителен дефицит. По време на интензивен растеж, цъфтеж и узряване на плодовете растенията изпитват особен дефицит на минерали. През този период агрономите препоръчват торене на зеленчукови и цветни култури на всеки 2 седмици. Съчетайте прилагането на торове с поливане. В горещо време поливането се извършва по-често. Например зеленчуците изискват поливане поне два пъти седмично. В допълнение, за по-добро развитие на културите е полезно да се мулчира почвата, както и да се извършва санитарно подрязване на клони.

Клоните на декоративните храсти се подрязват в края на юли, като по този начин се оформя корона. След прибиране на реколтата върховете на ягодоплодните храсти се прищипват, така че клоните да станат дървесни и да презимуват добре. В плододалите ягодови лехи се отстранява листната маса и се наторява.

Продължете с оформянето на краставиците и доматите. Завържете отново растящите издънки, отстранете ненужните пасинки и засенчващите листа.

През целия градински сезон продължава борбата с плевелите. Тази мярка служи като превантивна мярка срещу насекоми. Освен това плевелите няма да могат да лишат култивираните растения от хранителни вещества.

През юли листата на карфиола започват да се образуват над главите. За да предотвратите появата на вредители, поръсете с пепел.

Също така този месец е полезно да се третират розови храсти, хризантеми и люляк срещу листни въшки. През този период тези култури са особено уязвими.

НЕ изхвърляйте тази храна - тя е идеален тор за краставиците и доматите

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес