За много градинари изглежда напълно логично да засадят тези две култури, лук и чесън, една до друга: и двата зеленчука са пикантни, и двата са непретенциозни в грижите. Но именно това решение може да ви остави без реколта. Факт е, че тези култури не са добри съседи, а конкуренти, които се борят за едни и същи ресурси.
Защо не се засаждат лук и чесън в съседни лехи?
Лукът и чесънът принадлежат към едно и също семейство лукови, което означава, че корените им отделят сходни вещества, които инхибират взаимно растежа си. Основният проблем са обикновените вредители и болести. Луковата муха, нематодите и гъбичните инфекции атакуват и двете култури с еднакъв апетит. Засадени плътно една до друга, те се превръщат в мишена за болести и паразити.
Засаждане на лук през април 2025: Кога е най-добре да се направи
Ако в градината се появи лукова муха, тя ще снесе ларвите си в чесъна и тогава ще бъде почти невъзможно да се спаси реколтата. Освен това и двете култури се нуждаят от едни и същи хранителни вещества: калий, фосфор и азот. Засадени заедно, тези култури бързо изтощават почвата, оставяйки минимално количество хранителни вещества една за друга.
Друг подробност е времето на зреене. Чесънът обикновено се прибира преди лука и при изкопаване можете случайно да повредите съседните луковици. И ако оставите чесъна в земята по-дълго, за да изчакате лука да узрее, той ще започне да гние или ще поникне.
За да избегнете проблеми, засадете лука до морковите, които ще прогонят луковата муха, а чесъна - до доматите или ягодите. Този тандем ще защити растенията и ще спести място в градината ви.
За да расте лукът едър и сочен, сложете това в дупките при засаждането му
Подготовка на почвата за засаждане на лук и чесън
Добрата реколта започва много преди да поставите луковиците в земята - с подготовката на мястото и посадъчния материал. Лукът се нуждае от слънчево място с неутрална почва, където водата не се застоява, в противен случай корените ще започнат да гният. През есента си струва да добавите хумус и малко дървесна пепел, така че почвата да стане питателна и рохкава, готова да приеме разсад. През пролетта, няколко седмици преди засаждането, добавете малко суперфосфат - това ще ускори растежа и ще помогне на луковиците да придобият сила.
Чесънът обича плодородни почви, пясъчна глинеста или глинеста почва е подходяща по структура. Необходимо е предварително обезкисляване на почвата, заедно със засаждането на предходната култура. Ако се случи така, че трябва да направите това непосредствено преди засаждането на чесън, използвайте дървесна пепел.
Най-добрите сортове пролетен лук - дават ранна и богата реколта