Знаете ли, че можете лесно да проверите рН на почвата си с помощта на естествени методи? Поддържането на подходяща киселинност или алкалност е от ключово значение за здравето на растенията. Тестовете за рН помагат на градинарите да осигурят най-добрите условия за своите култури.
Още: Март е идеалният месец за засаждане на тези 10 малко познати култури
Вместо лабораторни анализи, съществуват достъпни и лесни начини за определяне на рН у дома, които могат да бъдат полезни за всеки градинар. Ето как можете да определите pH на почвата без скъпи тестове.
Използване на червеното зеле като индикатор за рН в почвата
За всеки градинар, който се занимава с домашна или търговска дейност, е важно да направи тест на почвата. Тестовете на почвата могат да предоставят най-различна информация, но една от най-важните е рН на почвата. Можете да направите тест на почвата и да го изпратите в лаборатория за анализ или да използвате тест за рН на почвата от червено зеле, защото да, червеното зеле е подходящо не само за зелева салата; сокът от червено зеле е чудесен индикатор за рН. Освен това експериментът за рН с червено зеле е чудесен начин да научите децата или внуците си за значението на киселинността или алкалността в градината.
Още: Най-подходящият момент за засаждане на тревни семена: Как да постигнете зелена и гъста морава
Какво е pH?
Съкращението pH означава потенциален водород. Това е мярка за концентрацията на водородни йони, която показва дали дадена почва е киселинна или алкална. PH се измерва по скалата от 1 до 14, като pH от 7,0 е неутрално. Стойностите под 7,0 са киселинни, а тези над 7,0 са алкални. Скалата за рН на червеното зеле имитира точно това измерване.
Повечето зеленчуци предпочитат рН между 6,0 и 7,0, но има растения като азалии, боровинки и рододендрони, които виреят добре в кисели почви с рН под 7,0.
РН може да се понижи с добавяне на сяра, а внасянето на вар или калциев карбонат в почвата ще повиши рН. Регулирането на рН на почвата може да отнеме известно време, така че е най-добре да се направи рН на почвата през есента, за да имат време добавките да свършат своята работа.
Още: Лесно и бързо определете типа на почвата в градината си
Интересно е да се отбележи, че по-високото рН може да доведе до болести като картофена краста.
Индикатор със сок от червено зеле
За да проверите рН на почвата си, можете да си направите рН хартия, като използвате сок от червено зеле. Цветът на тази pH лента "Направи си сам" ще покаже дали почвата ви е киселинна, алкална или неутрална.
Червеното зеле съдържа молекула, наречена флавин (антоцианин) - водоразтворим пигмент, който се съдържа в ябълковите кори, метличината, гроздето, сливите и мака. Киселинните разтвори превръщат антоцианина в червеникав оттенък, неутралните - в лилав оттенък, а когато са алкални - в зеленикав/жълт. Сокът от зеле ще бъде лилав, което означава, че е неутрален или около 7,0 по скалата на рН.
Още: Как правилно да подготвите почвата през пролетта, за да приберете богата и ранна реколта
Експеримент за pH с червено зеле
Най-лесният начин да проверите рН на почвата с помощта на червено зеле е:
- Добавете една чаша нарязано червено зеле към 2 чаши дестилирана вода в тенджера.
- Оставете сместа да къкри в продължение на пет минути и след това я отстранете от огъня.
- Оставете да престои до 30 минути.
- Прецедете течността от твърдите частици, като запазите течността, която трябва да е лилава/синя на цвят.
- Това означава, че тя има неутрално рН от 7,0.
Още: През март: 11 важни задачи, които трябва да изпълните за градина, която се пука по шевовете
За да тествате почвата си, добавете няколко чаени лъжички (9,8 ml) градинска почва в буркан с няколко сантиметра (8,8 cm) от охладената вода от зелето. Разбъркайте и след това изчакайте 30 минути.
След изтичането на 30 минути проверете цвета в буркана. Ако цветът е розов, почвата е киселинна; ако е по-скоро в зеления спектър, почвата ви е алкална.
Подходящото рН на почвата благоприятства развитието на корените. То намалява вероятността от физиологични нарушения като гниене по края на цветовете и забавя развитието на някои болести по растенията.
Още: Как да подобрите песъчливата почва, за да се радвате на по-плодородна градина през новия сезон