За опитните градинари, времето за прибиране на късните ябълки е от съществено значение. Това е не само, за да ги направим вкусни, но и за да гарантираме, че те ще издържат по-дълго. Обичайно този период е от септември до началото на ноември, но правилния момент е разковничето.
Слънцето и студът могат да нарушат реколтата на късните ябълки. Горещите лета и необичайно топлите есени могат да доведат до узряване и прекомерна зрелост на плодовете, което не е добре, когато става дума за съхранение. Процесът по прибиране на ябълките може да бъде извършен, когато ябълките придобият бургундски цвят и пулпата им се оцвети.
Как задължително се съхраняват ябълките, за да не се развалят през зимата?
Има два надеждни знака за определяне на правилния момент за прибиране на късните ябълки. Първият е, когато плодовете все още не се отделят лесно от клоните. Вторият знак е цветът на семената - когато те започнат да потъмняват, значи е време за събиране. Този период е най-подходящ за прибиране на късни ябълки. Процесът на зреене, който е започнал, ще бъде завършен по време на съхранение на плодовете при температура от 0 до +5 ° C.
Ако лятото и ранната есен са влажни и прохладни, може да се изчака до края на октомври или началото на ноември. Тук краткотрайният студ, последван от повишаване на температурата до +1 до +5°C, се счита за безопасен за късните сортове. Те обаче не могат да издържат на продължителни студове под -2°C.
Кога да берем ябълките и как да ги съхраняваме?
Съхранението на късните ябълки е важно, но правилният момент за прибиране е първата стъпка към успешната реколта. Със сигурност, градинарите трябва да следят внимателно за признаците и условията, за да гарантират, че тези вкусни плодове ще издържат дълго и ще са вкусни дори след зимата.