Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде е най-добре да засадите клематис?

12 ноември 2024, 15:43 часа

Цъфтежът на клематиса до голяма степен зависи от избора на място за засаждане и подготовката на дупката за засаждане.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Най-доброто място за засаждане на клематис 

Лозата трябва да бъде засадена на място със защита от вятър. Ако в градината ви има високи подпочвени води (80-100 см), тогава преди засаждането на лозата ще трябва да работите усилено, за да създадете изкуствена могила. В този случай на дъното на ямата трябва да се постави дренаж. Може да се състои от камъчета, чакъл или, например, фрагменти от тухли.

Клематисът ще цъфти по-пищно от всякога, ако точно сега направите това

Клематисът, който ще расте на тежки почви, се нуждае от дупка за засаждане 70x70x70 см. Ако почвите са леки, ще бъде достатъчна дупка с размери 50x50x50.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Пълнежът може да бъде смес, състояща се от торф, хумус (компост), градинска почва и пясък, взети в съотношение 1:2:2:1. Не забравяйте да добавите 2-3 чаши пепел, 100-150 гр минерални торове и 150-200 гр доломитово брашно.

Направете могила от приготвената смес в дупката, поставете клематиса вътре, като внимателно изправите корените му, поръсете с малко количество от сместа и навлажнете.

При засаждане клематисът трябва да се зарови дълбоко, за да се предпазят корените от замръзване през зимата и прегряване през лятото. Дълбочината на засаждане зависи от възрастта на растението: при младите разсади тя трябва да бъде на 5-8 см под ръбовете на дупката, при възрастните – 8-10 см. Корените трябва да се покрият с чист пясък добавяне на дървесна пепел и натрошен въглен.

След като запълните дупката, трябва да направите дупка за поливане на разстояние 15-20 см от разсада и отново да полеете растението и след това да мулчирате с торф или хумус.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Поливане и торене на клематиса

Клематисът обича обилно поливане, но не толерира застояла вода. Той обича листата да се напояват, но това трябва да става рано сутрин или вечер, след залез слънце. Струва си да поливате клематис 1-2 пъти седмично. Едно младо тригодишно растение се нуждае от 2-3 кофи вода, но по-старите клематиси трябва да се поливат по-обилно, тъй като с течение на времето корените на растението потъват дълбоко в земята и за тях става по-трудно да получат хранителни вещества и влага. Първият признак за липса на влага е намаляването на цъфтежа и намаляването на размера на цветята.

Преди да наторите растението, полейте го обилно. Това е необходимо, за да не се изгорят корените на цветето. Това правило важи не само за клематиса, но и за други растения.

Можете да подхранвате клематис с всякакви сложни минерални торове (20-40 гр на 10 литра вода), калиев сулфат (25-30 гр на 10 литра вода).

Можете също така да подхранвате със смес от борна киселина и калиев перманганат. За да направите това, разтворете 2 гр борна киселина в 1 чаша гореща вода, добавете щипка калиев перманганат. Смесете този разтвор с 10 литра вода. За едно растение няма да ви трябва цялата смес, а само 5-6 литра. Това подхранване може да се извършва не повече от веднъж месечно.

Клематис - царицата на градината

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес